Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zlatý záchod, rozmařilost a brutalita: Diktátor Mugabe zemřel ve věku 95 let

Zdroj: profimedia
+ Dalších 15 fotografií
FOTOGALERIE
Zemřel bývalý prezident Zimbabwe. Krutý diktátor Robert Mugabe, který si potrpěl na luxus, odešel ve věku 95 let. Jeho vláda byla vcelku ironická, protože lidé v jeho zemi trpěli, zatímco si jeho manželka vysloužila přezdívku Gucci Grace.

Světové zpravodajské portály dnes informovaly o smrti zimbabwského autoritářského vůdce Roberta Mugabeho. Naposledy vydechl v Singapuru ve věku 95 let. Informaci potvrdil i současný prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa.

Mugabe vydržel u vlády dlouhých 37 let. V 70. letech působil jako revoluční hrdina a všichni ho milovali. Pak ale přišel zvrat a když se Mugabe roku 1980 dostal k vládě, vše se začalo pomalu měnit k horšímu. Stával se z něho krutý diktátor a Zimbabwe přiváděl k ekonomickému i morálnímu úpadku. Tiskl zbytečně moc peněz, vyvlastňoval majetek bělošských velkofarmářů, čímž zemi připravil o ohromný zisk a Zimbabwe se dostala do vleklé krize. Také stál za etnickou čistkou – nechal vraždit lidi z kmene Ndebele.

Hyperinflace dosáhla takových rozměrů, že pro některé občany bylo výhodnější se namísto kupování toaletního papíru utírat bankovkami. Ovšem prezident a jeho manželka se utápěli v luxusu. Grace Mugabe si vysloužila přezdívku „Gucci Grace“. Když její lid hladověl, ona si létala do Londýna nakupovat drahé a přepychové oblečení.

Mugabe si pro změnu potrpěl na bujaré a honosné večírky. Například jeho oslava 91. narozenin se nesla ve velkém stylu. Kvůli oslavě jeho dlouhověkosti se uspořádal jeden z nejokázalejších večírku v zemi vůbec. Kvůli této slavnosti byla poražena celá stáda zvířat a celá párty vyšla odhadem na 2 miliardy korun. Přitom v jeho zemi jedno ze tří dětí trpělo hladem a on si i přesto mohl dovolit takto utrácet peníze.

Robert Mugabe byl považován za jednoho z nejkrutějších vládců. Paradoxem je, že občan Zimbabwe se v průměru dožije věku 58 let, zatímco diktátor unikal pozemské spravedlnosti 95 let…

Související články

Další články