Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zlatý slavík před kamerou: Gott si zahrál v mnoha filmech. Poslední byl dokument Karel

Karla Gotta : Renesanční umělec si zahrál v několika desítkách filmů
Zdroj: Se souhlasem Karel Gott Agency
+ Další 3 fotografie
VZPOMÍNKA

Jsou tomu přesně tři roky, co zemřel legendární zpěvák a miláček národa Karel Gott. Renesanční umělec byl známý téměř po celém světě. Kromě zpěvu se věnoval i malířství a herectví. Podle webu ČSFD vystupoval ve více než 30 filmech. V jakých vás nejvíce zaujal?

Dědictví aneb Kurvahošigutntag

Nejikoničtější rolí zpěváka Karla Gotta bylo zřejmě vystoupení, kde zahrál sebe samého v legendární komedii Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Ačkoli se ve filmu objevil jen na pár vteřin, nejspíš každý si musí pamatovat, jak ho Bohuš lanařil na mejdan. "Pojď taxíkem, jedem se ožrat. Mám tady taxála," křičel Bolek Polívka na Gotta. "Já si tě najdu. Třeba v Praze! Karle, ahoj," hulákal dál, když zpěvák nabídku odmítl. Role se mu ale vymstila, jak jsme informovali již před lety.

Dědictví aneb Kurvaseneříká

Pokračování úspěšné komedie se bohužel nesetkalo s pochopením. I v něm se objevil Karel Gott, už jako host narozeninové oslavy právě Bohuše, kterému se v původním filmu nepodařilo pozvat ho do hospody. Karel si zazpíval s cimbálovkou lidovou píseň Prší, prší, len sa leje.

Dokončení filmu bylo přitom v ohrožení kvůli alkoholu. S ním neměl problém Bolek Polívka, ale překvapivě režisér Robert Sedláček. „Vždycky večer po natáčení si Sedláček dal pár skleniček, sedl do auta a jezdil po okolí. Nikdo nevěděl, kde je. A ráno se pak několikrát hledal. Když se objevil, měl kocovinu a byl na lidi ze štábu hnusný,“ prozradil zdroj z natáčení magazínu Sedmička.

Limonádový Joe a role v muzikálu

Podle serveru Mall.tv byla hlavní role ve filmu Limonádový Joe původně slíbena Karlu Gottovi. Ten byl ovšem v tu dobu zaneprázdněn svým angažmá v Německu, a tak ho ve filmu slyšíme pouze zpívat - a to z úst herce Karla Zemana.

Karel Gott zazpíval také i v hudebním filmu Kdyby tisíc klarinetů. Vystupoval tam po boku pěveckých legend, jako je Hana Hegerová nebo Waldemar Matuška.

Když draka bolí hlava

Posledním filmem legendárního zpěváka byl diváky nepříliš oceněný snímek Když draka bolí hlava. Zahrál si tam po boku svých dcer Charlotte Elly a Nelly Sofie. Zaznívaly názory, že umělec vzal ne zcela důstojnou roli právě kvůli nim, za což se mu nemůžeme divit. "Gott nikdy nebyl herec, ale na sklonku života bych mu přála nějakou lepší roli. Třeba menší, ale důstojnou," napsala uživatelka Troufalka na webu ČSFD.

Ambice tvůrců však sahaly vysoko. „Příběh pohádky Když draka bolí hlava je aplikovatelný na celou řadu světových lokalit a je velký předpoklad, že film i kniha mohou oslovit i řadu zahraničních producentů,“ domnívá se autor knižní předlohy a scénáře Petr Šiška na oficiálním webu Když draka bolí hlava.

Dokument Karel - naposledy před kamerou

Renomovaná režisérka Olga Malířová Špátová natáčela s Karlem Gottem po dobu celého jednoho roku a vytvořila tak jedinečný pohled do zpěvákova života. Premiéra filmu byla naplánována na říjen rok po zpěvákově smrti, nicméně kvůli pandemii covid-19 byla přesunuta až na 7. října 2021. Film je ke zhlédnutí na platformě Netflix.

Třetí výročí smrti Karla Gotta si připomínáme 1. října. Můžeme na něj zavzpomínat v některém z filmů, v nichž se objevil a často ztvárnil sám sebe.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy