Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Zlatý glóbus už má v kapse: 5 důvodů, proč Joaquin Phoenix jako Joker získá Oscara

Zdroj: imdb.com
+ Dalších 5 fotografií
ocenění
Joaquin Phoenix (45) si ze Zlatých glóbů za film Joker odnesl hlavní cenu. Diváci nepochybují o jednom - Joaquin Phoenix bude v rukou brzy třímat i Oscara.

Jokera už jsme viděli v mnoha různých podobách: například Cesara Romera v TV sérii Batman, Jacka Nicholsona ve filmu Batman, Jareda Leta ve snímku Sebevražedný oddíl nebo Camerona Monaghana v seriálu Gotham. Obrovský poprask ale způsobil právě Joaquin Phoenix z říjnového snímku Joker.

Tady je 5 důvodů, proč si tento muž zaručeně zaslouží získat i sošku Oscara.

Joaquin Phoenix předvedl nejlepší výkon roku

Z pohledu obyčejného diváka je postava samotného Arthura Flecka, tedy Jokera, složitá a zábavná pouze v negativním slova smyslu. Phoenix hraje charakter, který se dá popsat hned několika slovy. Uzavřený, rozzlobený, žalostný, sadistický, zmučený a strašlivý. Úroveň složitosti u této role je tak vysoká, že se jí jiný hrdina jen těžko vyrovná. Kdyby se tato postava dostala do rukou špatně zvoleného herce, snímek by byl přinejmenším propadákem.

Ve filmu Joker teče zlo proudem

Takové propojení herce se samotným hrdinou, lépe řečeno padouchem, se dlouho nikomu nepovedlo. Hrát charakter, který je dalšími postavami nenáviděn a neuznáván, je tah na branku. Často taková role záporáka dokáže udělat obrovskou tržbu a stane se miláčkem davu, jako to předvedl Anthony Hopkins ve filmu Mlčení jehňátek nebo další představitel Jokera Heath Ledger ve filmu Temný rytíř.

Boom a vidina úspěchu

Snímek byl na začátku října vyslán do kin s obrovským boomem a za tu chvíli vydělal celosvětově už přes miliardu dolarů. Už teď to vypadá, že bude film schopen skórovat hned v několika kategoriích celých Oscarů – v první řadě jako Nejlepší film. Rozšířená podpora filmu může herce dostat až k samotnému vítězství, i kdyby měl za sebou dalšího favorita.

Předčí své předchůdce

Joker si při Zlatých Glóbech vedl s jednotlivými nominacemi mnohem lépe, než se očekávalo, dvě dokonce vyhrál. Ocenění Nejlepší režisér získal Todd Phillips a sošku Nejlepší herec v kategorii drama si odnesl Joaquin Phoenix. Hollywoodská asociace zahraničních novinářů si film zamilovala a někde tu lásku ukázat musela. Teď si diváci mohou počkat, zda si odnese cenu i z Critics Choice Movie Awards. A v Ceně Sdružení filmových a televizních herců to není ani soutěž.

Drtí konkurenci

Nominace na Nejlepšího herce je přeplněna konkurencí, je to pochopitelně jedna z nejsoutěživějších kategorií, už jen pro ten počet lidí, kteří by si stejnou cenu také zasloužili. Ale může se opravdu někdo rovnat Phoenixovi a jeho Jokerovi? Takový Antonio Banderas velmi dobře zapůsobil ve skoro dvouhodinovém dra­matu Bolest a sláva. Stejně tak zazářil miláček žen Leonardo DiCaprio ve snímku Tenkrát v Hollywoodu. Phoenix předvedl mimořádnou transformaci v novém Jokerovi, který mu celkem přichystal cestu po červeném koberci od smíchu a klaunovství až po korunovaci.

Jak to dopadne, je sice ve hvězdách, ale plno lidí pevně věří, že si Joaquin Phoenix za svou novou roli Oscara opravdu zaslouží. Fanoušci DC universa se sice rozdělili na několik táborů, většina se ale shodla, že Phoenix zahrál svou roli opravdu skvěle, ačkoliv to se samotnými komiksy moc co do činění nemělo. Několikrát byl snímek označen za mistrovský kousek, ať už fandy, herci nebo dalšími členy showbyznysu.

Co myslíte, dosáhne Joaquin Phoenix i na Oscara?

Související články

Další články