Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zlaté české ručičky: Už žádné další stěry z nosu, novému testu stačí vaše sliny

(ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
koronavirus
Aby bylo testování na koronavirus příjemnější a zároveň stejně spolehlivé, vyvíjí laboranti různé testy. Není to tak dlouho, co byl vyvinut test, kdy si stačí jen vykloktat, tentokrát je tu odběr přímo ze slin. Rovněž se dá udělat v klidu domova. Výsledky jsou stejné jako u klasického stěru nosohltanu. Co na to ministerstvo zdravotnictví?

Česká firma Diana Biotechnologies přišla s novým testem na covid-19, který je o mnoho příjemnější a jednodušší, než stěr vatovou tyčinkou na odběrovém místě. Jde jen o odplivnutí. Firma spolupracovala s Nemocnicí na Bulovce na studii, při které využili 500 pacientů. Ti poskytli pro testování své sliny, nechali si zároveň udělat stěr z nosohltanu. Výsledky se pak porovnaly.

Klasické stěry odhalily 105 pozitivních případů na koronavirus. Odběr slin jich dokonce ukázal 109, dá se tedy říci, že PCR testy ze slin jsou srovnatelné s těmi, které známe. "Odběr je velmi jednoduchý, člověk si odkašle a odplivne do speciálně uzpůsobené zkumavky, která pak putuje rovnou do laboratoře. Příjemnější odběr vyřeší častý odpor vůči testování, který lidé mají kvůli nutnosti nepříjemného stěru," vysvětlila Marijana Šutová působící právě ve firmě Diana Biotechnologies.

Už potřebují jen certifikát a testování rozšířit do jiných laboratoří. Provozní ředitel Martin Dienstbier informoval, že na začátku roku počítá s výrobou až 2 milionů testů za měsíc. "O testy je obrovský zájem ze strany firem i veřejných institucí, pro které jednoduchý test samoodběrem představuje efektivní způsob, jak zabránit šíření viru v kolektivu," doplnil ředitel.

Reakce ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo se ničemu nebrání, ale je nudné, aby byly testy certifikovány. "Pokud testy ze slin od firmy Diana Biotechnologies již dokončily proces certifikace a vykazují senzitivitu podobnou vyšetření z výtěru z nosohltanu, lze je používat. Při jejich použití je nicméně nutné exaktně dodržet certifikovaný postup odběru materiálu," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová pro TN.cz.

Není to tak dlouho, co přišel s novým a příjemnějším testem na koronavirus i někdo další. Marián Hajdúch, který šéfuje Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Stačí si jen vykloktat. Celý článek si můžete přečíst zde.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy