Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Zlámané kosti a kóma: Legendu Velké pardubické Váňu před závody nezastavilo nic

Zdroj: facebook
+ Další 3 fotografie
optimista
Druhá říjnová neděle se nese již tradičně v duchu dostihových závodů Velká pardubická. Ta se dnes jede už po 129. Největší legendou těchto závodů je nepochybně Josef Váňa (66), který je pověstný svým životním optimismem a nezdolností. Jak sám říká, není snad v jeho těle jediná kost, kterou by neměl někdy zlomenou.

Josef Váňa se s osmi vítězstvími ve Velké pardubické a s dalšími jezdeckými a trenérskými úspěchy stal největší postavou českého dostihového sportu. Za svou kariéru se už několikrát vážně zranil a mnohdy to vypadalo na jeho konec. Váňa ale vždy jako fénix povstal z popela a znovu usedl na koňský hřbet. V roce 1994 to s ním ale vypadalo asi nejhůře.

Na dostizích v německém Iffezhaimu u Baden-Badenu 5. června 1994 spadl z koně a kůň jednoho z dalších jezdců dopadl hřbetem na něj. Váňa utrpěl těžký otřes mozku, mnohačetné zlomeniny žeber a pánve, zhmožděniny hrudníku a levou plíci měl zčásti utrženou. Během převozu do nemocnice se mu několikrát zastavilo srdce a u Váni nastala klinická smrt. I přes prvotní skeptické stanovisko lékařů se uzdravil a druhý den po návratu z nemocnice seděl v sedle koně Matia Mou. Dva měsíce po úrazu se Váňa opět postavil na start.

V roce 2013 ukončil Váňa kariéru, když při 123. Velké pardubické spadl z koně Tiumena. To mu však nedalo a po čase se rozhodl pokračovat. V srpnu 2014 se opět kvalifikoval na 124. Velkou pardubickou. Dostih dokončil v závěru startovního pole na 16. pozici. Žokej Váňa slavil úspěchy i na poli trenérství.

Související články

Další články