Zkontrolujte peněženky: Za bankovky s obráceným vodoznakem dostanete majlant
Při tisku bankovek se občas může vloudit chyba. Lidé, kteří v peněžence naleznou vadnou bankovku, však nemusí zoufat. Ba naopak, měli by se radovat. Sběratelé jsou za takovou bankovku schopni zaplatit i desetitisíce.
Jak poznat chybnou bankovku
Jednou z obvyklých chyb, která nastane při tisku, je obrácený vodoznak. Najdete ho v bílem pruhu na levé straně bankovky.
Například v případě stokoruny je na bankovce vyobrazen Karel IV a pokud chcete zjistit, zda je vodoznak chybný, musíte se podívat na přední stranu bankovky. Pokud se Karel IV. ve vodoznaku dívá doprava, je tisk provedený správně. Jestliže se dívá doleva, stokoruna je chybná. To znamená, že se stává zajímavou pro sběratele.
Po čem sběratelé touží
Chybný vodoznak se nejčastěji objevuje právě u stokoruny. Tím pádem není pro sběratele tolik zajímavá. Záleží totiž na tom, kolik jich je v oběhu a kolik z nich se nabízí k prodeji.
Čím vyšší je nominální hodnota bankovky, tím víc vám za ni sběratel zaplatí. Také hodně záleží na stavu bankovky. Chybotisk není vzácnost, a proto se sběratelé zaměřují především na nepoškozené bankovky ve výborném stavu.
Mince jsou vzácnější
Za vzácnou desetikorunu můžete dostat od 20 až do 30 tisíc korun. Prvním signálem, že jste možná jejími majiteli, je rok vyražení 1993. Od běžných desetikorunových mincí se liší výškou čáry, která protíná zkratku "Kč".
Během přípravy v německém Hamburku se totiž stala chyba a čára je o něco výš, takže je viditelná i v písmeně "K".
Podívejte se do fotogalerie, jak poznáte chybné peníze.