Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Životopisný snímek Past: Krutý osud Jiřiny Štěpničkové, kterou podlí komunisti zavřeli

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 6 fotografií
statečná herečka
Už v neděli poběží na obrazovkách České televize film Past, který vypráví příběh odvážné prvorepublikové herečky Jiřiny Štěpničkové. Režie životopisného snímku se chopil Viktor Polesný. Představitelka hlavní role Zuzana Stivínová se rozpovídala o tom, jaké bylo hrát tak velkou osobnost. Znáte příběh Jiřiny Štěpničkové?

V poslední době se Česká televize opravdu překonává a chrlí jeden trhák za druhým. Ať už se jedná o skvělé kriminální seriály, jako je třeba Stockholmský syndrom, nebo pak filmy. Jednou z novinek, kterou nám ČT brzy představí, je i životopisný snímek Past. Film je pod režijní taktovkou Viktora Polesného, který se pokusil co nejpřesněji zachytit životní příběh Jiřiny Štěpničkové.

Děj

Past vykresluje tragický osud české herecké ikony Jiřiny Štěpničkové za dob, kdy vyšetřovatelé Státní bezpečnosti byli neomezenými pány nad osudy lidí a ti, kteří se nepřidali k davu, byli ostrakizováni a ponižováni. Celý národ znal Jiřinu jako nezapomenutelnou Divou Báru i bláznivou Viktorku. Zahrála si ve více než padesáti filmech.

Děj se zaměřuje především na období, kdy se Jiřina pokoušela emigrovat na Západ. V Česku na ni už žádná velká role nečekala a tak skočila na léčku StB. Poslali jí dopis, ve kterém byla kamarádem pozvána do Rakouska. Lákal ji na velké filmové příležitosti. Jiřina dlouho neváhala a vydala se i se synem na zádech na cestu. Jenže to byla past a při pokusu odcestovat byla herečka zatčena. Skončila ve vězení na téměř deset let.

Zrada kolegů z divadla, kteří ve formě petice požadovali pro Jiřinu ten nejvyšší trest, je také silným motivem filmu. Kolegyně z divadla pro ni požadovaly trest smrti.

Paralelní dějová linka vypráví také osud mladého herce Oldřicha Švestky, který do divadla nastoupí těsně před Jiřininým pokusem překonat hranice. Další pohled diváka zavede do života estébáka Bohumila Doubka, který celý případ vyšetřuje a Jiřinu Štěpničkovou vyslýchá.

Role Jiřiny

Do role Jiřiny byla obsazena herečka Zuzana Stivínová. „Hrát historickou postavu, kterou si ještě mnoho lidí pamatuje, je poměrně velká zodpovědnost. Nejdůležitější součást přípravy pro mě byl rozhovor s Jiřím Štěpničkou, který trval několik hodin a ve kterém mi vyprávěl i o poměrně intimních aspektech života jeho maminky a za to jsem mu nesmírně vděčná,“ popisovala Zuzana.

Zuzana udělala vše proto, aby se s Jiřinou propojila a vystihla její postavu, jak nejlépe to šlo. „Vycházela jsem z dostupných materiálů, z knih a internetu, ale hlavním zdrojem byli pamětníci. Zejména mi pak pomohl vlastní syn Jiřiny,“ vysvětlovala představitelka hlavní role.

Stivínová si Jiřiny jako osobnosti velmi váží a obdivuje ji. Podle Zuzany byla Štěpničková velmi statečná. „Byla charakter! Cením si jejích postojů. Například si sama zlomila zdravou nohu, aby nemusela hrát v německém filmu,“ vyprávěla herečka.

Související články

Další články