Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Život s covidem: Očkování je nezbytné, budoucí vláda představila své návrhy řešení krize

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Koalice Spolu a PirStan svolala tiskovou konferenci, na níž představila svůj plán opatření v boji proti koronaviru. Petr Fiala zdůraznil, že se nebudou plošně zavírat školy, Vlastimil Válek zase uvedl, že do pandemie musí být zapojeni praktičtí lékaři, aby měla veřejnost snadný přístup k očkování. Představitelé jednotlivých stran se také shodli na tom, že očkování je jediným řešením. 

Koalice Spolu a PirSTan, která tvoří novou vládu, uspořádala od středečních devíti hodin tiskovou konferenci, kde představila nový plán opatření. Nejdříve vystoupil budoucí premiér Petr Fiala (ODS), který hned zdůraznil, že očkování je jediným řešením. Zároveň dodal, že se nebudou plošně zavírat školy. „Nesmíme jako stát dopustit, aby pandemii covidu-19 odnesly naše děti. Nezaslouží si to,” uvedl. Společnost se musí naučit s covidem-19 žít. Tuto vlnu epidemie covidu už nelze zastavit. Jediné, co se dá dělat, je omezit její dopady a chránit zdravotnický systém před kolapsem, doplnil.

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dodal, že do očkování musí být zapojeni praktičtí lékaři. A to z toho důvodu, aby měl každý, kdo se chce nechat očkovat, snadnou dostupnost k dávkám. Vyjádřil se také k testování ve školách. „Musí probíhat v pondělí, aby se minimalizovala karanténa. To se týká i testování ve firmách,” uvedl.

Nechme se očkovat

Politička Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na konferenci uvedla tři body, které by měl každý plnit. „Nosme respirátory v uzavřených prostorech. Druhá věc je, že se musíme testovat, pokud se necítíme dobře. Za třetí, nechme se očkovat. Pokud si s očkováním nejste jistí, podívejte se na statistiky s údaji, kdo v nemocnicích leží na ventilaci. Je důležité nechat se očkovat, abychom chránili sebe i okolí,” prozradila.

Budoucí vláda je zároveň proti povinnému očkování u některých věkových skupin. Pokud budou chtít povinné očkování profesní organizace, například lékaři, stát jim má vyhovět.

„Povinné očkování není řešení, ještě více rozděluje společnost,“ prohlásil Válek. Podle něj je nyní v Česku asi milion lidí, kteří mají nárok na posilující dávku, ale zatím neměli možnost jí dostat. Chce, aby se do očkování zapojili všichni praktičtí lékaři, nyní jich část neočkuje. Posilující dávka má být podle něj dostupná všem, a to po pěti měsících od poslední dávky.

Související články

Další články