Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Život Oskara Schindlera: Milovník žen, který zachránil stovky Židů a vznikl o něm slavný film

Život Oskara Schindlera: Milovník žen, který zachránil stovky Židů a vznikl o něm slavný film
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
VÝROČÍ NAROZENÍ

Celý svět si připomíná výročí narození Oskara Schindlera, který během druhé světové války pomohl k záchraně zhruba tisícovky Židů. Vznikl o něm také veleúspěšný film Schindlerův seznam, který v roce 1993 natočil Steven Spielberg.

Oskar Schindler se narodil před 113 lety ve Svitavách. Jeho otcem byl pojišťovací agent Hans Schindler a on sám se poté vydal podnikatelským směrem.

Oskar Schindler v SdP

Schindler musel údajně kvůli padělání výsledků opustit studia na vyšší reálné škole, v životě se ale rozhodně neztratil. Po škole pracoval jako obchodní zástupce a seznamoval se s podnikáním.

V roce 1928 se oženil s Emili Pelzlovou. Děti sice neměli, ale o Schindlerovi bylo známo, že je velkým milovníkem žen, a tak prý měl ve Svitavách dva nemanželské potomky.

Roku 1935 vstoupil do Henleinovy SdP a spojil se také s německou rozvědkou Abwehr. O tři roky později byl zatčen, krátce na to byl ale na základě Mnichovské dohody coby politický vězeň propuštěn. Poté, co Němci vtrhli do Polska, vstoupil do nacistické strany a stal se arizátorem továrny na smaltované výrobky v Krakově. V té pracovali především zámožní Židé, s nimiž se Schindler postupně sbližoval.

Oskar Schindler zachránil stovky Židů

Velký zlom v jeho životě nastal v roce 1943, kdy byli obyvatelé krakovského ghetta násilím převezeni do koncentračního tábora v Plaszowě. Schindler, který vše sledoval na vlastní oči, byl celou událostí velmi zasažen a rozhodl se jednat.

Jen o pár měsíců později dojednal s velitelem tábora Amonem Göthem přesun asi sedmi stovek Židů do jiného tábora, kde byli jeho obyvatelé ve větším bezpečí. Na podzim příštího roku měl být ale koncentrační tábor zlikvidován. Schindler, který Židům pomáhal také s obchodem na černém trhu, však zařídil přesunutí asi tisícovky dělníků do továrny v Brněnci, jehož obyvatelé pracovali na výrobě protiletadlové munice.

Schindlerův seznam

Tímto činem Schindler pomohl k záchraně spousty židovských životů, za což si poté vysloužil obrovské uznání. O jeho životě a o tomto hrdinském skutku vznikl také film Schindlerův seznam, který patří mezi nejcennější kousky světové kinematografie.

Po válce Schindler žil v Německu, a poté emigroval do Argentiny, kde podnikal v chovu s dobytkem. Moc se mu ale nedařilo, a tak odešel do Izraele, kde mu pomáhali „jeho” Židé. Schindler pracoval v muzeu, měl ale problémy s alkoholem, a tak se vrátil zase do Německa, kde se ještě několikrát snažil neúspěšně podnikat. Oskar Schindler zemřel v roce 1974 v Hildesheimu, bylo mu 66 let.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy