Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Život Milouše Jakeše: Po smrti jeho drahé polovičky mu dělala společnost omladina

Milouše Jakeše navštívil reportér eXtra.cz doma.
Zdroj: eXtra.cz/Marcel Mihalik
+ Dalších 12 fotografií
Milouš Jakeš
Potěšen ani smířen nebyl. S polistopadovým vývojem se Milouš Jakeš (†97) nikdy nevyrovnal. Až do své smrti urputně hájil dobu, v níž prožíval dospělost. Byl přesvědčen, že současníci by mluvili jinak, kdyby si prošli tím, co Jakešovi vrstevníci, svěřil se eXtra.cz.

Jakeš rád vzpomínal na svoji vilu na pražské Hanspaulce, kde žil s manželkou Květenou. „Byla tam zahrada. Když umřela žena, tak jsem tam bydlel prostě, bylo to víceméně prázdný, já a můj vnuk, který studoval filozofii,“ řekl ještě během života Jakeš reportérovi eXtra.cz.

Bydlel se studenty

Po smrti jeho milované a drahé polovičky mu dělala společnost omladina, která někdejšího komunistického pohlavára zachránila od smutku a trudnomyslnosti. Šlo o vrstevníky jeho vnuka. „A pak si tam přivedl jednoho studenta, bydleli tam spolu. No a jinak, ti studenti se tam scházeli. Opékali tam, oslavovali narozeniny, to jich tam bylo vždycky tak dvacet třicet, takže tam bylo veselo. Sem tam s něčím pomohli shrabat,“ rozzářily se mu oči, když ho reportér eXtra.cz ještě před smrtí stihl vyzpovídat.

Mladí neprožili co my

S o dvě generace mladšími „spolubydlícími“ Jakeš debatoval o politice a pohledu na totalitní dobu před rokem 1989. K žádným ostrým hádkám či útokům na jeho osobu ale prý nedocházelo.

Měli takový názory, jako má dnes ta mládež. Někdy jsme o tom diskutovali. To je dost, bych řekl, velký problém. My jsme zcela jiná generace. Kdyby měli za sebou to, co máme my, tak budou mluvit jinak. Když člověk vidí, že se to vrací, vlastně vrátilo, samozřejmě potěšen není,“ stihl říct reportérovi eXtra.cz.

Konec v LDN

Jakešovi pořídili vilu od původní majitelky, penzistky Milady Šebové, v březnu 1972 za tehdejších socialistických 104 660 korun československých. Nemovitost pak darovali v roce 2010 svým dvěma synům, kteří na ní o šest let později vydělali 45 milionů korun. Z části peněz koupili otci byt na pražské Podbabě.

V poslední fázi života se o Jakeše však staraly pečovatelky v LDN.

O víkendu vydáme rozhovor o Jakešově dospívání.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy