Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Život jí změnil heroin: Takhle vypadala narkomanka Katka v době, kdy si začala píchat!

+ Dalších 16 fotografií
Že drogy člověka zlikvidují? A že právě ony stojí za předčasným úmrtím mnohých narkomanů? Nutně tomu tak není. Ale co opravdu umějí, je podepsat se nejen na tváři, ale i těle uživatele. Své o tom ví i Katka Bradáčová (41), hrdinka z dokumentu Heleny Třeštíkové. Takhle s ní šel čas...

Můžete klidně „fetovat“ desítky let a dožijete se delšího věku než člověk, který si nikdy nedal ani lajnu. Zní to strašně, ale je to krutá realita. Redakce eXtra.cz oslovila špičkového odborníka na tuto problematiku, který má po 17 letech práce se závislostmi na věc jasný pohled.

„Dlouholeté užívání drog má vliv adekvátní způsobu, jakým uživatel s drogou a se sebou zachází. Každá droga má své specifické vlastnosti, některé pozitivní, některé negativní; uživatel obvykle tyto jejich vlastnosti využívá k tomu, aby si život zhoršil, nebo zlepšil – k obojímu může mít člověk své vědomé či nevědomé důvody. Tedy: uživatel např. heroinu, který se o sebe stará po somatické, psychické i sociální stránce, může mít kvalitu života stejnou či dokonce lepší, než je průměr u neberoucích (ve společnostech, kde jsou drogy kriminalizovány, ovšem u nelegálních drog stále zůstává riziko sociálního propadu při ‚provalení‘) – mimochodem valná část poškození z užívání drog má svůj původ v jejich kriminalizaci, což je zřetelné v zemích, kde už od kriminalizace ustoupili,“ popsal pro eXtra.cz Martin Titman, terapeut a vedoucí Nízkoprahového střediska Drop In.

Drogy rozhodně třeba Katce Bradáčové, která patří k výjimkám, zničily nejen zdraví, ale i její vzhled. Katka má problémy nejen s imunitním systémem, ale i dalšími orgány. Přes 20 let na heroinu si zkrátka vybralo krutou daň.

Že drogy člověka přímo neohrožují na životě, sice není tak známá věc, ale co člověka ve spojení s drogami de facto zabíjí, je to, zda uživatel dodržuje prevenci. „Člověk je více ohrožen na životě, pokud se nestará o své zdraví, ať už bere drogy, nebo ne. Ve středisku se setkáváme s lidmi, kteří na opiátech i jiných drogách žijí 20 i více let a jejich zdravotní stav je srovnatelný s naším. Součástí ‚drogového života‘ ale bývá extremizace: pokud se uživatel rozhodne ‚vykašlat se na sebe‘, je schopen se zničit mnohem rychleji než neuživatel (pokud nejde o explicitní sebevraždu) a pokud se rozhodne dát si život do pořádku (ve smyslu socializace), je schopen zvládnout věci, které jsou pro neuživatele těžko představitelné. Jinak samozřejmě jako každá opakovaná činnost i braní drog má své konkrétní negativní dopady na organismus – sportovci mají své specifické zdravotní obtíže, hudebníci, permanentní ‚sledovači‘ televize… a užívání drog také přináší své, nicméně při dobré sebepéči život uživatele není kratší než život ostatních,“ dodal Titman.

Katka žije v rizikových podmínkách ve „stanovém městečku“ na pražské Invalidovně. Každý den dochází do metadonového centra pro svou dávku metadonu. Občas, jak pro eXtra.cz uvedla, si dopřeje pervitin… Podívejte se do galerie, jak zafungoval heroin na Katce. Ta přitom měla několik šancí, jak se ze své závislosti dostat. Dnes je z hezké dívky totální troska. I takové následky zanechá na člověku dlouhodobé užívání drog.

Mohlo by vás zajímat

Další články