Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Češi rozhodli: Koalice SPOLU slaví. Komunisté zažívají historický neúspěch

Petr Fiala je štěstím bez sebe.
Zdroj: extra/Ondřej Hudec
+ Dalších 22 fotografií
Volby 2021
Druhá hodina odbyla a volební místnosti se uzavřely veřejnosti. Všichni celé odpoledne netrpělivě čekaly na konečné výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Redakce eXtra.cz byla přítomna ve štábu ANO, ČSSD a také u nakonec vítězné koalice SPOLU. Jaká byla atmosféra?

Hlasování v letošních volbách do Sněmovny dnes ve 14:00 hodin skončilo. Lidé určili, které z 22 stran, hnutí a koalic budou mít poslance a které budou mít šanci podílet se na vládě. Podle průzkumů by v dolní komoře mělo mít zastoupení nejméně sedm stran, další tři se pohybovaly kolem vstupní pětiprocentní hranice.

Favoritem ve volbách bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, ​druhé místo podle předběžných spekulací patřilo koalici Spolu, kterou vytvořily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a třetí příčka koalici Pirátů a Starostů. Místo ve Sněmovně mělo podle průzkumů jisté hnutí SPD Tomia Okamury. Volby nakonec vyhrálo hnutí SPOLU, druhé místo obsadilo ANO.

Živě ze štábů ANO, SPOLU a ČSSD

18:59 Prezident Zeman zítra přijme Andreje Babiše.

18:37 Je sečteno 100 % hlasů. Koalice SPOLU vyhrála volby.

18:29 Současný premiér Andrej Babiš dorazil do štábu ANO.

18:25 Lídři koalice SPOLU - Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová-Adamová dorazili do volebního štábu.

18.17 „Nechme opadnout emoce, nedělejme žádná unáhlená rozhodnutí. Uvidí se ještě, jak dopadnou vyjednávací týmy,” uvedla krátce ministryně financí Alena Schillerová, která nedokázala skrýt zklamání.

18:10 Koalice spolu překonala v průběžných výsledcích hnutí ANO.

18:01 Jan Hamáček končí v čele ČSSD.

17:58 Předsedové stran koalice SPOLU si se svým příjezdem dávají načas. ​Přestože na ně už nejméně půl hodinu čeká před vchodem do volebního štábu hlouček novinářů, kvůli napínavým výsledkům dorazí později. Hlavní sál je mezitím naplněný k prasknutí a atmosféra je stále radostnější.

17:50 Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický uvedl, že je potřeba restart ČSSD. „Politika je krutá, voliči nemohli sociální demokracii rozumět. Je to na sebereflexi, především Jana Hamáčka a Romana Onderky, na urychlené svolání předsednictva, svolání sjezdu, a teď je potřeba opravdový restart,“ uvedl.

17: 36 Ministryně financí Alena Schillerová přijela do štábu ANO, ale vyhnula se novinářům.

17:34 Koalice SPOLU oslavuje, že jsou levicové strany ČSSD a KSČM mimo sněmovnu.

17:25 Sečteno více než 94 procent. SPOLU (26,92 %) pomalu dotahuje ANO (27,86 %). Třetí místo mají stále Piráti a STAN (15,10 %) a na čtvrtém místě je SPD (9,88 %).

17:05 Do štábu ANO dorazil Radek Vondráček. Kdybyste mi řekli včera, že budeme mít úplně stejně velký klub vzhledem ke změně systému, tak budu mít velkou radost. Ta vyjednávání ale budou obtížná,” uvedl. „Věřím, že by měl vyjednávat o vládě vítěz voleb. Mínus je, že partnerů k vyjednávání se nám úplně nedostává. Bude to opravdu těžké vyjednávání,” nechal se slyšet.

16:58 Podle průběžných volebních výsledků to vypadá na historický volební neúspěch KSČM.

16:50 Předseda Pirátů Ivan Bartoš tvrdí, že paniku necítí. „Paniku necítím, politika je o lidech, vy představíte program, děláte reálnou politiku ve Sněmovně a pak vás voliči zhodnotí,“ ​uvedl Bartoš a dodal, že si nemyslí, že by selhal.

16:40 Sečteno je 78 procent. První místo má stále ANO (28,82 %), druzí jsou SPOLU (25,74 %), třetí Piráti a STAN (14,46 %) a čtvrtí SPD (10,29 %).

16:33 ​Ve štábu SPOLU zavládl jásot. Podle průzkumů by nyní dvě opoziční koalice měly 101 hlasů a tudíž možnost sestavit vládu a vystřídat u moci Andreje Babiše.

16:27 Do štábu ANO dorazil ministr průmysl Karel Havlíček.

16:25 Volební výsledek sociální demokracie po sečtení poloviny okrsků klesl o setiny procenta pod potřebnou pětiprocentní hranici a má klesající trend. „Bude to těsné, uvidíme, jak dopadne Praha. Ta není sečtena vůbec, hodně věřím kampani paní Maláčové v Praze,” řekl Hamáček České televizi. Zopakoval, že ve vedení sociální demokracie skončí, pokud by se strana do Sněmovny nedostala. „Moji kritici budou mít šanci stranu převzít a něco s ní udělat,” řekl.

16:20 Štáb koalice SPOLU už se pomalu zaplňuje. Vidět můžeme pražského exprimátora Bohuslava Svobodu (ODS) nebo místopředsedu ODS Martina Kupku. „Už nyní náš výsledek překonává předvolební průzkum. Chci poděkovat všem, kteří nám podporu v hlasování vyjádřili,” uvedl Kupka.

16:18 Je sečteno 60 procent okrsků, koalice mají již polovinu mandátů.

16:00 Do štábu SPOLU dorazil čestný předseda Top 09 a končící poslanec Karel Schwarzenberg. ​Podle svých slov čeká špatný výsledek. Toho, že by ODS utvořila po volbách koalici s hnutím ANO se neobává.

15:48 ČSSD podle Jiřího Paroubka ztratila důvěryhodnost.

15:41 Do štábu Pirátů dorazil předseda tohoto hnutí Ivan Bartoš.

15:16 Do štábu SPOLU už přicházejí první významní kandidáti této koalice. Dorazil místopředseda ODS a lídr koalice v Plzeňském kraji Martin Baxa.

14:55 Policie dostala upozornění na bombu a na kupčení s hlasy. „Vyhodnocení opatření k parlamentním volbám: desítky porušení protiepidemických opatření, prozatím dvě oznámení na "kupčení" s volebními hlasy a jeden anonym týkající se uložení výbušného systému. Žádné narušení regulérnosti voleb jsme nezaznamenali,” napsali na Twitter.

14:48 Po sečtení několika prvních okrsků se na prvním místě drží hnutí ANO, na druhém koalice SPOLU, na třetím Piráti a čtvrtém SPD.

14:38 Ve volbách do Sněmovny hlasovalo na mnoha místech více než 60 % oprávněných voličů.

14:29 Sčítání volebních výsledků začíná také ve štábu koalice Spolu. Čelní představitelé strany ještě nedorazili a jejich příchod se očekává kolem páté hodiny odpoledne.

14:05 Po uzavření volebních místností všichni čekají na výsledky. Ve štábu ANO je krátce po druhé hodině klid. Politici tohoto hnutí se zatím neukázali a v místnosti jsou pouze novináři.

Související články

Další články