Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zimní šestiúhelník se překvapivě skládá se sedmi hvězd: Pozorovat ho můžete ještě před Vánoci

souhvězdí Orin, mlha
Zdroj: Pixabay
astro

Předvánoční obloha nabídne o půlnoci zcela unikátní podívanou. Právě dnes jsou nejlepší podmínky pro spatření tzv. zimního šestiúhelníku, který je asterismem, výraznou skupinou hvězd, jež ale nepatří mezi oficiální souhvězdí. Přesto má spojitost s bájným souhvězdím Orion. Kde ho můžete spatřit a co to vlastně je?

Zimní obloha je pro pozorování vůbec nejbohatší. Zimní šestiúhelník je asterismem, tedy výraznou skupinou hvězd na obloze, která však nepatří k oficiálním souhvězdím, jichž známe 88. Mezi takové patří Letní trojúhelník, Velký vůz, Zimní šestiúhelník, Zimní trojúhelník, Velký diamant, souhvězdí Střelce, souhvězdí Lištičky aj. Obvykle slouží jako pomůcka k vyhledávání méně výrazných souhvězdí nebo jiných částí. Nejlépe viditelný je Zimní šestiúhelník právě v pátek 23. prosince, krátce před Vánoci.

Nejlepší viditelnost Zimního šestiúhelníku přichází ve stejný den, kdy bude možné na obloze pozorovat novoluní ve znamení Kozoroha. I proto, že Luna nebude tak intenzivní, budou moci lidé spatřit Mléčnou dráhu prostupující právě Zimním šestiúhelníkem.

Souhvězdí Orionu nese v šestiúhelníku svůj význam

Ačkoli se nazývá šestiúhelníkem, skládá se ze sedmi hvězd, a to z hvězd Aldebaran (souhvězdí Býka), dále to jsou nejvýše severně položená Capella (souhvězdí Vozky), Pollux a Kastor (souhvězdí Blíženců), které představují jen jeden jeho vrchol, proto šestiúhelník, Prokyon (souhvězdí Malého psa), Sirius (souhvězdí Velkého psa) a Rigel (souhvězdí Orionu). Prokyon a Sirius patří zároveň do dalšího asterismu, do zimního trojúhelníku. Dohromady vytvářejí velký obrazec, právě takzvaný asterismus nacházející se poblíž souhvězdí Orion.

Hvězda Rigel je prvním bodem obvodu šestiúhelníku a nalézá se v souhvězdí Orionu, přesně na opačné straně od Orionova pásu. Právě Orion, lovec, byl podle řeckých bájí přenesen na oblohu za svým psem Siriem. Orion je souhvězdí na nebeském rovníku, které je 26. největším souhvězdím noční oblohy. Jeho pozorování je lidem blízké již od starověku.

Jasné zimní večery jsou tak ideální k poznávání a pozorování oblohy při předvánočních procházkách. Zimní šestiúhelník nejenže ulehčuje orientaci na prosincové obloze, ale rozprostírá se také zčásti na severní a zčásti na jižní obloze, protože jím prochází světový rovník. Pozorovat ho můžete ve městech i lesích, nejlépe pár minut před půlnocí.

Zdroj: hvezdarnacb.cz, ceskenoviny.cz, wikipedia.org

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy