Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Zima, co nekončí: V Německu je bílá tma, u nás vítr kácí stromy

Vítr láme stromy a komplikuje dopravu.
Zdroj:
+ Další fotografie
Stále ještě zimní počasí komplikuje dopravu a mnohdy i běžný chod života zvláště během tohoto víkendu. Předně Morava a severní Čechy zažily v noci něco, co už dlouho ne. Vítr tam dosahoval síly vichřice, která bez pardonu lámala stromy i billboardy. U našich německých sousedů na tom nejsou o nic lépe. Přes husté sněžení skoro není vidět a mráz tomu moc nepřidává.

Vítr síly vichřice zasáhl především severní Čechy a Moravu. Kvůli popadaným stromům a billboardům byli hasiči v pohotovosti. Větší materiální škoda zaznamenána nebyla. Do dnešních dvaceti hodin ale lidé v moravských krajích musí dbát výstrahy. Mráz, sněhové jazyky i rozbředlý sníh. Na to všechno si musí dát řidiči pozor. V některých ohrožených lokalitách je komunikace úplně uzavřena.

V Praze a středních Čechách jsou silnice sjízdné, ale řidiči by neměli přestat být obezřetní. To v Olomouckém kraji je to jiné. Hasiči v noci museli vyjet ze soboty na neděli až k 70 případům. Za víkend jich bylo celkem 150. Na Šternbersku a Přerovsku byla situace obzvláště obtížná, píše ČTK.

Padesát procent výjezdů na jižní Moravě tvořily spadlé stromy, které komplikovaly dopravu. Na dálnici D2 museli hasiči odstraňovat spadlý billboard. V krajích, jako je Moravskoslezský a Zlínský, bylo zaznamenáno kolem dvou desítek výjezdů kvůli silnému větru. Na Pardubicku, Královéhradecku, Pardubicku a Liberecku jich tolik nebylo, to ale neznamená, že situace není vážná. Je potřeba se mít na pozoru. Nejnižší teplota byla v České republice na Labské boudě v Krkonoších, kde bylo naměřeno minus 15,9 stupně Celsia.

Oproti našim německým sousedům jsme na tom ještě dobře. Policie tam žádá, aby lidé na severu vůbec nevyjížděli. I přesto došlo k velmi vážné nehodě u Chotěbuzi. Na silnici 169 do sebe narazila tři auta. Záchranáři vyprostili šest zraněných. Nejstudenější den byl naměřen v Essenu. Až 150 stromů polámal silný vítr v severním Hesensku, kde navíc velmi silně sněží. Hladina řeky Schlei se zvedla v Šlesvicku-Holštýnsku a poškodila několik lodí.

Velkou část Německa postihla bílá tma i mráz, a to si s tím musí poradit. Mráz je natolik silný, že hasičům zamrzala voda v hadicích, když se snažili uhasit požár v Cloppenburgu. Ve vepříně dle TN.cz zahynulo až 170 zvířat.

Německé úřady nadále apelují hlavně na motoristy. Sednout si v tomto počasí do auta by mohlo mít smrtelné následky.

Související články

Další články