Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Zhoršená koronavirová situace v Čechách: Epidemiolog Maďar promluvil o uzavření Karviné

+ Dalších 6 fotografií
Pandemie koronaviru je stále ve hře a v České republice přibývají další stovky nakažených. Nejvíce zasažená je oblast Karviná v regionu Moravskoslezsko. S rozvolněním opatření přišlo i cestování například do Chorvatska. Právě tam 30. června vyrazil první přímý vlak se stovkami cestujících. V zemi ale v posledních dnech také přibývají nakažení. Co na to řekl epidemiolog Rastislav Maďar?

V posledních dnech se rozrostl počet nakažených v Česku. Jen během víkendu přibylo přes 500 nakažených a nárůst se stále pohybuje v rozmezí 100 až 150 lidí. Povětšinou šlo hlavně o nově nakažené v oblasti Karviná, kde se koronavirus rozšířil hlavně a převážně mezi horníky Dolu Darkov a jejich okolím.

Nakažení raketově vzrostli také v Chorvatsku, kam Češi rádi vyrážejí na dovolenou. Od 25. června tamní úřady zavedly, že se mají v obchodech nosit roušky a dodržovat rozestupy. Ani to však Čechy neodradí a vyrážejí na dovolenou do oblíbené a cenově příznivé destinace. Nově od 30. června mohou také dorazit vlakem přímo do chorvatské Rijeky. V současné době je tam přes 2 700 nakažených.

Ohnisko nákazy v Karviné

Pro CNN Prima News promluvil velmi dobře známý epidemiolog Rastislav Maďar, který se vyjádřil k celkové situaci kolem koronaviru v Čechách a zodpověděl také dotazy, jak to zhruba může vypadat na podzim. "Vidíme, že situace v Karviné je dominantní a je to velmi významné ohnisko nákazy, ale jinak se lepší v posledních dnech, což jsme očekávali," shrnul Maďar.

Přišlo také na otázku, zda by se oblast musela nějak uzavřít. "My bychom byli velmi neradi, aby se muselo zvažovat takovéto radikální opatření. Snažíme se do života společnosti zasahovat opravdu co nejméně," vysvětlil Maďar s tím, že v porovnání s březnem mají mnohem lépe nastavené systémy, protože vědí, jak se virus chová. "Snad nebude muset být region omezován víc, než je teď mimořádnými opatřeními," dodal.

Klíčové jednání pro budoucí roky

Ve videu se můžete také dozvědět, co bude klíčové pro budoucí roky v zamezení rozšiřování i jiných nemocí. "Kdokoliv, kdo má příznaky nákazy - horečku, kašel a podobně - aby skutečně nešel do toho pracovního kolektivu," uvedl Maďar a upřesnil, jak se tomu dá pomoci. To se pravděpodobně bude týkat i cestování do jiných zemí a vracení se z nich.

Představil také situaci, která může na podzim a zimu nastat. Tato dvě roční období jsou velmi dobře známá jako chřipková sezona. Často se k jednomu onemocnění může přidat ještě jedno a snadno se dá roznést mezi další lidi, ať jde o rodinu, nebo naprosto cizí jedince.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy