Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Žhavá novinka z NASA: Na Marsu teče voda! Je slaná nebo sladká?

Vědci potvrdili, že na Marsu je voda v kapalném stavu.
Zdroj: Profimedia
Tak to je skvělá zpráva. Vědci NASA v pondělí na speciální tiskové konferenci oznámili, že na Marsu objevili koryta, která pravděpodobně vytvořila tekoucí voda.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku přišel se zásadním prohlášením. V pondělí vědci oznámili, že na povrchu planety Mars našli koryta, která vznikla díky tekoucí vodě. Koryta se objevují v létě a směřují dolů z vrcholů.

Že se voda na Marsu objevuje, jsou si vědci už nějakou dobu jistí, ovšem podmínky na planetě nejsou vhodné k tomu, aby se v delším horizontu objevovala voda v kapalném stavu. Většina vody se tak nachází v podobě permafrostu v polárních oblastech, v ledu nebo v podzemí. Informace o tom, že by na Marsu měla být voda v kapalném stavu, se nově objevila až nyní.

A jak je to s její slaností nebo sladkostí? Pokud by voda na Marsu vážně tekla, byla by slaná, tedy dokonce přesolená, a to kvůli tomu, aby odolala extrémním klimatickým podmínkám. Průměrná teplota na planetě je totiž 55 stupňů pod nulou, během teplejších měsíců kolem dvaceti pod nulou, navíc atmosférický tlak je na Marsu velmi nízký.

Související články

Další články