Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Žhářský útok v Praze, nebo nehoda? V zahradě Kinských vzplál kostel, shořel do základů

Žhářský útok v Praze, nebo nehoda? V zahradě Kinských vzplál kostel, shořel do základů
Zdroj: Hasiči Praha
Požár kostela
Hasiči ve středu odpoledne zasahovali v zahradě Kinských na pražském Smíchově. Vzplál tam unikátní dřevěný kostelík sv. Michala. Plameny ho poškodily natolik, že se zřítila jedna z věží a je téměř jisté, že stavbu ze 17. století už nejspíš nepůjde zachránit. Zatím není jasné, co bylo příčinou požáru.

Ve středu odpoledne se začal ze zahrady Kinských valit hustý dým, který byl vidět přes celou Prahu. Vzplál zde Chrám svatého archanděla Michaela, který byl postaven v 17. století v Podkarpatské Rusi. V 19. století pak byl kostelík rozebrán a putoval na pražský Smíchov právě do zahrady Kinských.

Jelikož jde o celodřevěnou stavbu, požár se rozšířil velkou rychlostí a během několika minut zachvátily plameny celou stavbu. Na místo sice dorazili hasiči, enormním škodám už ale zabránit nestihli. "Došlo ke zřícení menší dřevěné věžičky. Nikdo není zraněn, pokračujeme v hašení," informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Martin Kavka. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu.

"Dohašujeme ohořelé části kostela. Požárem byl prakticky zcela zničen, zřítila se i jeho věž. Z vnitřní části kostela jsme vynesli několik tlakových propan-butanových lahví, které ochlazujeme," doplnili hasiči. Příčina požáru zatím není známá, není ale vyloučeno, že šlo o úmysl.

"Věc je zrovna ve stavu šetření. Není ani vůbec jisté, zda za požárem stály propanbutanové lahve. Příčinou mohla být elektroinstalace," odpověděl Kavka na dotaz redaktorů eXtra.cz, zda šlo o úmyslné podpálení.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929. Stavba krytá šindelem měla celkem tři veže.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy