Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Zeptali jsme se napřímo: Co dělá lovkyně Michaela s mršinami zvířat, která zabije?

Michaela Fialová: Co dělá s mršinami zvířat, která uloví?
Zdroj: Se souhlasem Michaely Fialové
+ Dalších 5 fotografií
Rozhovor

Tentokrát se kontroverzní česká lovkyně Michaela Fialová vydala na lov ohromného buvola. Ten patří mezi nejnebezpečnější zvířata, která lze v Africe lovit. Nás zajímalo, proč lovkyně v zabíjení zvířat pokračuje a co s mršinami dělá. Odpověď vás možná překvapí.

Buvol je extrémně nebezpečné zvíře

Proč zrovna buvol?
Lov buvola je velkým okamžikem v životě lovce. Buvol totiž patří do tzv. velké pětky, tedy mezi pět nejnebezpečnějších zvířat, která lze v Africe lovit. Není to však jen trofej, o co tu jde.

O co tedy jde?
Samozřejmě že si jeho hlavu přivezu domů... bude mi navždy připomínat tento zážitek. Tím však nebylo ani tak usmrcení zvířete jako takové, nýbrž spíš zážitek s kmenem Zulu. Doba korony stále pokračuje a já jako dobrodruh nemůžu sedět doma na gauči. V době korony sem nejezdí moc turistů a už vůbec ne lovců, to však nemá vliv na množení zvířat v rezervaci. Buvol musí být odstřelen tak jako tak, jen bez extra zisku pro rezervaci. Neváhala jsem a koupila letenku a vydala se na lov mého prvního big 5. Ano, doprovázela jsem na lov buvolů a lvů, ale ještě nikdy jsem nelovila svého.

Buvol je velké zvíře, musí z něj být spousta masa. Co děláte s mršinami?
Buvol má cca 1000 kg masa, a to je cca jídlo na týden pro 80 rodin. Rodin, které teď v době korony nemají téměř žádný přístup k masu a často se uchylují k pytláctví. Bohužel v případě pytláctví zde není žádná selekce zvěře a často se stane, že je jeho obětí zvíře, které mělo ještě v rezervaci žít, popř. zvíře vzácného druhu či s mláďaty uvnitř. My jsme mohli vybrat zvíře dle vědecky ověřených kritérií a jeho maso následně zpracovat a rozdat potřebným. Pointou celého lovu není několikadenní náročný lov, nýbrž to, co přichází potom.

Kmen mi byl za maso vděčný

Takže vlastně pomáháte...
Zaplacené peníze navíc putují strážcům rezervace, kteří díky tomu mohou dále fungovat. Není zde výjimkou, že rezervacím dojdou peníze a ze strážců se tak stanou pytláci. Stanou se tak tím, proti čemu nejvíce bojovali. Nelze to soudit z pohledu městského Evropana. Ruku na srdce, kdo z nás kdy zažil opravdovou bídu a hlad?

Zmiňovala jste se o nezapomenutelném zážitku s kmenem Zulu...
Kmen Zulu z této oblasti mě velice překvapil. Maso z buvola jsem pro ně nechala otestovat a zpracovat a oni mě přišli odměnit tancem a z vděčnosti mne pojmenovali Nkosazana - jejich princezna. Jsem ráda že jsem si mohla užít lov tak majestátního zvířete a zároveň tím pomoci, kde je v těchto dobách potřeba. Je jasné, že moji práci či poslání stále spousta lidí nepochopí, ale i tak doufám, že se zase pár lidí zamyslí...

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy