Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ženy mají v přechylování příjmení jasno: Otázka koncovky -ová vyvolala horečné diskuze

Ženy mají v přechylování příjmení jasno: Otázka koncovky -ová vyvolala horečné diskuze
Zdroj: profimedia
ano nebo ne?
Ženy by měly mít možnost zvolit si nepřechýlené příjmení. Návrh podpořil sněmovní výbor. Vláda ale nesouhlasí, podle ní je přechylování charakteristickým rysem českého jazyka. Sněmovna o úpravě bude hlasovat zřejmě na přelomu května a června. České ženy měly možnost hlasovat na sociálních sítích eXtra.cz, zda jsou pro nebo proti. A jak se zdá, většina dam má jasno.

V současné době platí, že ženy, které mají zájem o nepřechýlené příjmení, musí mít jinou než českou národnost nebo žít v cizině. Změnu podmínek se snaží prosadit poslankyně ANO Helena Válková a poslanec Pirátů Ondřej Profant.

„Současný právní stav nutí ženy, které chtějí příjmení bez -ová, ke lži. Ženy by měly mít možnost o svém příjmení samy rozhodnout, bez zbytečné šikany ze strany úřadů,“ řekl Profant irozhlas.cz. Na sociálních sítích eXtra.cz měly dámy možnost přiklonit se k jedné či druhé volbě.

Většina z nich hlasovala pro možnost zvolit si nepřechýlené příjmení. "Jsem ráda, že jsem se toho -ová zbavila. Ať si každý svobodně rozhodne, jak to chce. Vždyť to bude jméno dotyčné, která si ho vybrala a ta ho bude nosit. Nikdo jiný," píše jedna z komentujících.

"Dnes už je úplně jedno zda přechylovat příjmení, nebo ne, rodiče totiž dávají svým dětem hrozná jména cizího původu a čeština už taky není češtinou, když se do ní tlačí anglická slova, jako důkaz moudrosti, takže jestli... ová, nebo ne, to už je jedno," dušuje se další.

"Jako nechápu, jak by to potom vypadalo.. Třeba Jitka Binderova by byla Jitka Binder, nebo Tereza Zaskočilová by byla Tereza Zaskočil apod? Vždyť to je hrozný..." namítá druhá strana. a do debaty se vmísili i muži, kteří jsou buď pro, nebo odmítají, aby se jejich paní jmenovala Novák. Jaký názor je ten váš?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy