Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Neštěstí v Brně: Ženy darovaly vajíčka, jedna nepřežila, druhá si odnesla trauma

Zdroj: pixabay
kauza
Banální zákrok skončil pro dvě ženy na jedné z reprodukčních klinik v Brně velmi nešťastně. Pro jednu z žen bohužel tragicky. Dvě dárkyně vajíček se sešly na jednom pokoji a u obou nastaly po zákroku nečekané komplikace. Lékaři obvinění obou žen odmítají a trvají na tom, že udělali pro pacientky maximum.

K tragickému konci, kterému předcházela celkem banální operace, došlo na jedné brněnské reprodukční klinice. Dvě dárkyně vajíček se sešly na jednom pokoji a u obou nastaly nenadálé komplikace, které nikdo nečekal. Jednu ženu se zachránit nepodařilo, druhá jen tak tak unikla smrti. Státní zastupitelství obžalovalo lékaře, kteří ženy operovali a následně ošetřovali.

K tragédii došlo v červnu v roce 2015. Lékařům hrozilo za usmrcení a ublížení na zdraví z nedbalosti šest let vězení. Soud je ale zatím nepravomocně osvobodil. „Obžalovaní činili v konkrétní okamžik vše pro to, aby se stav pacientek zlepšil. Oběma poskytli shodnou péči. Není vyloučen vliv anestetika na zdravotní stav poškozených, což nemohli obžalovaní vůbec předpokládat. Neexistuje tak praktická jistota, že se stal skutek, pro který byla obžaloba podána,“ rozhodl senát brněnského městského soudu v čele s Ditou Řepkovou, uvedly novinky.cz.

„Podcenili možnost vzniku vnitřního krvácení a rozhodli se obě ženy pouze sledovat namísto jejich odeslání do nemocnice, i když neměli k dispozici potřebné přístrojové vybavení a možnost laboratorní kontroly k zjištění či vyvrácení zdravotních komplikací. Zdravotní potíže hodnotili nedostatečně kriticky a zejména opožděně, čímž znemožnili včasný transport a zásah k zastavení nitrobřišního krvácení,“ píše se v obžalobě.

U obou žen nastaly komplikace, u kterých lékaři neodhadli jejich závažnost. Proto se lékaři rozhodli ženy jen pozorovat místo toho, aby je poslali do nemocnice. Obě ženy měly navíc už jeden odběr vajíček v minulosti za sebou. Stav žen se začal rychle zhoršovat. Když už se lékaři rozhodli ženy poslat do nemocnice, pro jednu z nich už bylo pozdě.

Na operačním sále jí vysáli z břicha 4, 5 litru krve. „Při operaci se rozvinul plicní edém, došlo k srdeční zástavě a úmrtí v důsledku příliš dlouhého vnitřního krvácení. K úmrtí nemuselo dojít, pokud by lékaři poškozenou adekvátně sledovali, provedli správnou diagnostickou rozvahu a včas ji odeslali do nemocnice,“ citují se v rozsudku slova státního zástupce.

Žena, kterou se podařilo zachránit, má ale dodnes těžké psychické trauma. Lékaři však odmítají skutečnost, že by pochybili. „Stále přemýšlím, jestli se tomu dalo zabránit, ale jak si to promítám v hlavě, myslím, že jsme byli úplně bezmocní. Nikdy jsem se s takovým průběhem nesetkal,“ tvrdí jeden z lékařů.

„Je mi to líto, ale své povinnosti jsme nezanedbali. Nikdy předtím ani potom jsem nezažil tak závažné komplikace. Sledovala je sestra, když si začaly stěžovat, přivolal jsem i kolegu, provedli jsme vyšetření i ultrazvuk, ale nic nenasvědčovalo tak vážnému stavu,“ uvedl lékař, který odběr vajíček u žen prováděl.

Státní zástupce dále uváděl, že chybou bylo především provádět zákrok v zařízení, kde není dostatek vybavení pro nenadálé komplikace. „Pracovníci kliniky byli hluboce zasaženi touto událostí. Bohužel medicína přináší svá rizika i při zdánlivě banálních zákrocích. Pracovníci kliniky samozřejmě analyzovali oba tyto zcela ojedinělé a mimořádné případy a ihned z nich vyvodili příslušné závěry. Před i po tomto případu zde proběhly tisíce obdobných zákroků zcela bez komplikací. Klinika od počátku disponuje veškerým technickým i personálním vybavením, které je požadováno příslušnými náročnými předpisy pro takový druh činnosti,“ napsal deníku Právo advokát kliniky.

Mladá žena, která zákrok nepřežila, pocházela z jižních Čech a dle slov její matky si nemohla kliniku vynachválit.

Související články

Další články