Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Ženou se další silné bouřky, hrozí ničivé supercely: Meteorologové vydali výstrahu

Supercely a bouřky: Meteorologové vydali výstrahu
Zdroj: unsplash.com
+ Další 2 fotografie
Výstraha

Na Česko v pondělí udeřily intenzivní bouřky, které podle meteorologů budou pokračovat i v úterý. Během odpoledne zasáhnou Moravu, v noci pak i Čechy. Do středečního rána tak platí výstraha a meteorologové varují i před vznikem nebezpečných supercel.

"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 35 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami," varuje Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ). Silné bouřky tak budou po pondělku pokračovat i v úterý.

Meteorologové očekávají přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů a sklepů, což trápilo řadu míst v České republice už během pondělí, a také v noci na úterý. "Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty," upozorňuje ČHMÚ.

Výstraha platí pro Středočeský kraj (Čáslav, Kutná Hora, Vlašim), Jihočeský kraj, Plzeňský kraj (Horažďovice, Klatovy, Nepomuk, Sušice), Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk) a Moravskoslezský kraj.

Hrozí supercely

Situaci může také zhoršit tvorba supercelárních bouří, které jsou spojeny s menšími tornády. Takzvaná supercela je tvořená silným vzestupným proudem, který rotuje kolem své osy a jemuž se říká mezocyklóna.

"V Česku nejsou supercelární bouře tak časté jako v USA. Jejich zvýšený počet přinesl například 16. červen 2016 nebo 22. červen 2017. V květnu 2001 se ze supercely na území Česka vytvořilo tornádo. Tyto bouře mají delší dobu životnosti," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.Související články

Další články

Nejnovější kauzy