Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Meteorologové varují před vichrem, chumelenicí a závějemi

Ilustrační obrázek.
Zdroj: Profimedia
Předpověď počasí

Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý 1. února výstrahu před silným větrem a novou sněhovou pokrývkou. Na některých místech republiky si budou muset občané dát obzvlášť pozor. Kde konkrétně?

Na portálu Český hydrometeorologický ústav je v platnosti výstraha. Do Česka dorazí silný vítr a také nová sněhová pokrývka. Má napadnout 5 až 15 cm, na horách 10 až 35 cm sněhu.

Na horách se budou tvořit sněhové jazyky a závěje. „Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla. Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné. Na horách dodržovat pokyny Horské služby,“ varují meteorologové. Konkrétně by se měly mít na pozoru kraje Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Karlovarský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. V těchto krajích hrozí vysoký stupeň nebezpečí.

Dorazí i silný vítr

Do Česka dorazí také jihozápadní, postupně západní vítr, který bude mít nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h). „Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát na zvýšenou opatrnost při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,“ upozorňují dále meteorologové.

Tato situace bude platit zejména pro kraje Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, kraj Vysočina, ale i hlavní město Praha.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy