Obžaloba měla zcela jasno, co se v bytě na Praze 10 stalo, a pro krkavčí matku navrhoval státní zástupce 15 až 20 let v base.

Malý kluk prý zlobil a vyrušoval. Žena ho osudný den 31. října 2013 zmlátila, škrtila v předsíni a pak odvlekla do koupelny.

Co se dělo tam, je otázkou. Podle obžaloby mu prý žena držela hlavu pod vodou a na zátylek mu pustila kohoutek. Pak se klučina přestal hýbat a matka šla na cigaretu na balkon, píše agentura ČTK.

Vrchní soud ale této verzi nevěří. Nešlo prý o vraždu, ale „pouze“ o zabití z nedbalosti. Matka věděla, že hyperaktivní syn mívá záchvaty, při kterých zadržuje dech, a přesto ho nechala v koupelně bez dozoru.

Klučina se utopil. Podle patologů bezprostřední příčinou smrti bylo poškození mozku kvůli nedostatku kyslíku.

Při pitvě lékaři našli na jeho těle množství modřin. Matka uvedla, že její syn hodně zlobil, byl hyperaktivní a každou chvílí někam vrazil. Že by ho týrala, rázně odmítla.

Znalci ale také našli jizvy, popáleniny a další zahojené rány na hlavě. Vylučují, že by si kluk tyto rány mohl způsobit sám například při hře.

Během osudného dne byly doma také jeho dvě sestry, obě jsou ale zdravotně postižené – jedna nedoslýchá a druhá má problémy se srdíčkem.

Naopak utopený chlapec byl zcela zdravý, měl chuť do života a byl plný energie. Právě jeho neutuchající energie matku zlobila. Zemřel, protože miloval život.

Soud při rozhodování o výši trestu zřejmě přihlédl také k tomu, že matka je svými sousedy vnímána jako „hodná, ale hloupá paní“.

Žena má pouze základní školu, nedokázala se vyučit ani na prodavačku a v době tragédie byla na podpoře. Její přítel se živí jako kuchař a doma se zdržuje výjimečně.