Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Žena šla k lékaři kvůli nepravidelné menstruaci: Odešla s hroznou diagnózou. Má rakovinu

Žena šla k lékaři kvůli nepravidelné menstruaci: Odešla s hroznou diagnózou. Má rakovinu
Zdroj: archiv Katriny Cunnane
+ Další 4 fotografie
Zákeřná nemoc
Je opravdu důležité dávat si pozor na své zdraví a vše řešit zavčasu. Katrina Cunnane (34) z Austrálie zašla ke svému ženskému lékaři s tím, že má nepravidelnou menstruaci. Po několika vyšetřeních bohužel odešla s tou nejhorší možnou diagnózou, kterou jí mohl lékař sdělit. Katrina má rakovinu v posledním stadiu...

Katrina Cunnane z australského města Brisbane před dvěma lety vysadila antikoncepční injekce a krátce před Vánoci dostala menstruaci. Ona i gynekolog po kontrole věřili, že jde pouze o hormonální nerovnováhu, a Katrine dostala antikoncepční pilulku, aby se menstruace srovnala.

Nejhorší možná diagnóza

Bohužel, krvácení bylo během následujících týdnů stále horší a nepravidelné a přidala se i bolest spodní části zad. Katrina pak podstoupila testy, kde jí našli velké množství abnormálních buněk. "Všichni jsme věděli, že mám rakovinu, jen to nikdo nechtěl říct nahlas," uvedla podle britského webu The Sun slečna Cunnane.

Diagnostikovali jí rakovinu děložního čípku. Doktoři si pak všimli, že nádor přesahoval šířku čípku a zasahoval až do dělohy. Usoudili pak, že je tak rozrostlý, že jej nemohou vyjmout. Co bylo pro Katrinu největší ránou? Lékaři jí sdělili, že kvůli tomu, jakou škodu karcinom napáchal, nebude moci mít nikdy děti. "Vždycky jsem se chtěla stát matkou," popsala zlomená Katrina.

Z nadějného vyléčení rovnou do náruče smrti

Měsíce po diagnóze začala s léčbou. Šestkrát musela podstoupit chemoterapii, osmadvacetkrát radiaci a tři dny brachyterapii. Je to forma radioterapie, kde se radioaktivní materiál vloží přímo do těla, aby zničil rakovinotvorné buňky. Tělo se s léčbou popralo dobře a doktoři u ní viděli 80procentní šanci na přežití.

Vše se však rozpadlo ve chvíli, kdy Katrina v březnu tohoto roku podstoupila další rutinní vyšetření. Sken PET odhalil, že se rakovina rozšířila hlouběji do pánevní tkáně a lymfatických uzlin. Tentokrát doktoři řekli, že jiná možnost než paliativní chemoterapie není. To znamená, že Katrině nezbývá moc času a mohou jí smrt jen ulehčit.

"Jen si pamatuji, jak jsem byla mimo a začala se klepat. Doktoři mi všechno museli sepsat, protože jsem nedokázala pojmout to, co jsem slyšela," popsala Katrina, jak reagovala na špatné zprávy. Slečně Cunnane doktoři řekli, že jí zbývá 12 až 24 měsíců, déle ne. To zlomilo srdce nejen jí, ale také celé její rodině.

Co Katrina vzkazuje všem ženám

Katrina teď čeká už jen na zázrak. Nic jiného jí také nezbývá, vzhledem k této hrozné diagnóze a času, který jí doktoři dali. Australanka se teď snaží trávit co nejvíce času se svou rodinou a přáteli, aby si vytvořila ty nejkrásnější vzpomínky.

"Čas je vzácný a hodně jsem ho ztratila během uplynulých let. Je důležité, aby ženy dávaly pozor i na jiné ženy. Ptejte se jedna druhé, zda chodíte pravidelně na vyšetření. Jsou to sice trapné konverzace, ale je zapotřebí, aby se o tom začalo mluvit. Až příliš mnoho žen umírá, pojďme se navzájem podpořit," vzkázala zlomená Katrina.

Mezi varovné příznaky rakoviny děložního čípku patří právě bolestivé vaginální krvácení mezi jednotlivými "měsíčky". Zároveň může být bolestivý i sex a přidat se může i neobvyklý výtok. Pravidelné kontroly u lékaře mohou včas odhalit podobné problémy...

Související články

Další články