Je asi nejznámější ženskou televizní postavou. A také tou, která se na obrazovkách ukazovala nejdéle. Svou majorku Houlihanovou držela při životě celých jedenáct let, i když často chtěla ze seriálu odejít, ale tvůrci seriálu MASH jí to nikdy nedovolili.

Moc dobře věděli proč. Seriál by bez této postavy ztratil na šťávě. Její postava jako jediná došla v MASH vývoji. Zatímco jiné charaktery se od začátku držely své napsané povahy, ona se měnila sérii od série. Z přísné, podlé, studené a zákeřné mrchy se stala pořád přísná, ale spravedlivá, lidská a velmi blízká přítelkyně svého úhlavního protivníka – Hawkeyho Pierce.

Podle její výpovědi to nebyl záměr, nemohli za to autoři ani MASH, ani ona, prostě se to tak nějak samo vyvinulo. Je to její nejslavnější role, Loretta Swit (75) už ničím jiným takovou slávu dohnat nedokázala. Ale jaký vlastně prožila život?

Osamělý. Děti nemá a vdala se jen jednou, manželství vydrželo krátce. Vzala si, což je celkem úsměvné, neznámého herce jménem Dennise Holana, který svým jménem připomíná právě Houlihanovou. Rozvedli se po dvanácti letech a Loretta pak už nikdy oficiálně nepřiznala, že s někým žije. Její muž se objevil v 250. epizodě MASH s názvem OSN, noc a hudba, kde hrál švédského důstojníka.

Loretta pak už myslela jenom na práci. Chtěla se vyvázat ze seriálu a hrát v dalším hitu s názvem Cagneyová a Laceyová, ale stihla natočit jen pilotní film, z armády totiž nedostala propustku. Když ale MASH skončil, začala se věnovat hodně divadlu nebo pro přírodopisné kanály uváděla či namlouvala série o zvířatech. V poslední době se hodně věnuje psům, založila několik fondů a center, kde se psi cvičí pro pomoc lidem, pomáhá útulkům.

Falešnou skromnost nechává tahle žena stranou. Když se s ní člověk baví, ví, že ovlivnila jednu celou generaci. Přestože hrála v seriálu armádní sestru, mnoho žen se dalo do služby vojákyně právě kvůli ní. Jako major Margaret Houlihanová stojí za tím, že ženy si oblíbily armádu a její disciplínu. A možná chtějí být tak trochu jako ona. Napůl nymfomanka, napůl Attila.