Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zemřelo 108 horníků, komunisté to tutlali: Tragédii v dole Dukla připomíná nový film

Zemřelo 108 horníků, komunisté to tutlali: Tragédii v dole Dukla připomíná nový film
Zdroj: Česká televize
+ Další fotografie
Neznalost komunistického funkcionáře způsobila jednu z největších tragédií v historii naší země. Ničivý požár uvěznil v dole Dukla stovky horníků. O krutém osudu 108 z nich, které vedení dolu odsoudila k mučivé smrti, pojednává nový dvojdílný film České televize, jehož druhý díl můžete vidět dnes v televizi.

Když horníci z dolu Dukla v Havířově nastoupili 7. července 1961 směnu, určitě netušili, že mnohé z nich čeká za pár hodin krutá smrt.

Katastrofu nevědomky způsobil jeden z nich. Jeho identitu nikdy neodhalili. Omylem uvedl do provozu dopravník, ale kvůli hluku si toho vůbec nevšiml. A jelikož dopravní pásy byly gumové a hořlavé, bylo na tragédii zaděláno. Dopravník se totiž zasekl a guma se vznítila.

Kvůli naprostému selhání dispečinku se na požár přišlo až o několik hodin později. To už ale nabral takových rozměrů, že nešel zastavit. Dolem se šířil neskutečnou rychlostí a dělníky ve spletitých chodbách uvěznil.

Krátce před půlnocí přistoupilo vedení dolu k zoufalému rozhodnutí. Ucpaly se vchody do dolu, aby se zamezilo dalšímu šíření požáru a hrozbě výbuchu. Na 108 horníků to odsoudilo k smrti. Záchranáři se k nim už nemohli dostat. Zbylých 200 dělníků, kteří v ten den pracovali, nehodu přežilo.

Na katastrofě se podepsalo i samotné vedení, které zanedbalo větrání v podzemí. Dolu Dukla totiž šéfoval socialistický funkcionář, který o hornictví vůbec nic nevěděl. I kvůli tomu se snažila komunistická strana incident ututlat a příliš se o něm tehdy neinformovalo.

Ohromnou tragédii nyní připomíná nový dvojdílný film České televize Dukla 61, v němž hrají Marek Taclík, Martha Issová nebo Jiří Langmajer

O čem bude druhý díl? 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy