Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Zemřela Zdena Hadrbolcová: Růžence z Ulice bylo 86 let

Zdena Hadrbolcová v roce 2017.
Zdroj: Herminapress
+ Dalších 8 fotografií
úmrtí

Do hereckého nebe odešla Zdena Hadrbolcová. Herečce, kterou si ke konci všichni pamatují jako pekařku Růženku z nekonečného seriálu Ulice, bylo 86 let. O jejím úmrtí informoval jako první portál Blesk. Poslední dobou na tom nebyla herečka dobře, jen den před loňskými vánočními svátky byla hospitalizována s vážnými zdravotní problémy. "Přátelé na návštěvě ji našli částečně ochrnutou a s očima v sloup. Problém ale byl dostat ji k lékařům," tvrdily zdroje eXtra.cz. 

Zdena Hadrbolcová se narodila 13. července 1937. Vyrůstala v pražských Holešovicích s o osm let mladším bratrem. Matka pracovala jako úřednice, otec byl sportovec (cyklista a kanoista), doma se proto příliš nezdržoval. Jako malá trávila většinu času u babičky. Vždy si přála být novinářkou, ale tehdejší doba tomu příliš nakloněna nebyla.

Hadrbolcová vystudovala francouzské gymnázium. Po absolutoriu DAMU působila mnoho let v Divadle S. K. Neumanna v Praze–Libni (dnešní Divadlo pod Palmovkou), v letech 1972–1987 rovněž v Divadle na okraji. Od 1996 byla členkou Divadla Na zábradlí, v letech 1999 až 2004 hrála v Divadle Komedie a Rokoku, v letech 2004–2014 se vrátila do Divadla Na zábradlí.

Nejslavnější role

Za svůj život toho natočila hodně, lidé si ji však navždy budou pamatovat coby pekařku Růženku z nekonečného seriálu Ulice. Hadrbolcová však za sebou zanechala více odkazů. Hrála například v seriálech Rozpaky kuchaře Svatopluka, My všichni školou povinní (učitelka Alžběta Gajdošová), Přítelkyně z domu smutku (Bóža) nebo Létajícím Čestmírovi (matka Čestmíra), jak uvádí portál ČSFD.

Kromě herectví ovládala i řadu jazyků. Věnovala se překládání z francouzštiny, italštiny a angličtiny. Uplatnila se i jako pedagožka, a to na katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU.

Nikdy nechtěla děti

Ačkoli ve filmech či seriálech často ztvárňovala laskavé maminky, sama nikdy nechtěla mít děti. "Byla to moje volba. Nikdy jsem si neuměla představit, že bych měla svoje vlastní děti. Netoužila jsem po nich, což ale neznamená, že bych je neměla ráda. Naopak k nim chovám něžné city," svěřila se před lety v týdeníku Sedmička.

"Chtěla jsem mít život bez jakýchkoli závazků. Mnohokrát jsem přemýšlela, jak by se mi život změnil, kdybych děti měla a ony se třeba nepovedly... Je to celoživotní úvazek a někdy, jak vidím kolem sebe, je to nejen radost, ale občas je to i velmi těžké," pokračovala herečka, která se vdala jen jednou, a to za svou studentskou lásku. Jejich manželství se však záhy rozpadlo. Dlouhá léta pak žila s dokumentaristou Jiřím Průchou. Nikdy se však nevzali.

Zdravotní problémy

Oblíbenou herečku již dlouho trápilo zdraví. Před loňskými Vánoci skončila v nemocnici. Podle zpráv eXtra.cz byla 23. prosince 2022 hospitalizována v Nemocnici Na Homolce, kde ležela na oddělení neurologie. "Dostala mrtvici. Návštěva ji našla částečně ochrnutou a s očima v sloup. V podstatě ji zachránili. Hned jí volali rychlou. Jenže v takovém případě je třeba se co nejdřív dostat do rukou lékařů a záchranka uspěla až u třetí nemocnice," sdělily tehdy naší redakci důvěryhodné zdroje.

Informaci záhy potvrdila i její kolegyně z Ulice Jaroslava Obermaierová. "S nikým nekomunikuje, a tak jsem s ní dlouho nemluvila, jen jsem na natáčení Ulice slyšela, že ji odvezli do nemocnice," sdělila pro eXtra.cz. "Už dlouho na tom není dobře, v tom věku to je jasné… Zkrátka nemoci stáří," dodala. Redakci se o pár dnů později podařilo spojit i se samotnou herečkou. "Nějak všechno zlobí. Prostě nejsem v pořádku," uvedla, než se rozloučila.

Na začátku února byla filmová legenda převezena z Domova třetího věku, odkud se přesunula do LDN, kde také podle informací Blesku naposledy vydechla. Oblíbená umělkyně zemřela v 86 letech.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy