Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Zemřela výtvarnice Radana Lencová: Autorce písma pro děti bylo pouhých 47 let

Rada Lencová uprostřed se žáky.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Úmrtí

Ve věku pouhých 47 let zemřela talentovaná výtvarnice Radana Lencová, provdaná Bartůňková. Její parte bylo zveřejněno na Facebooku. Bartůňková, která vymyslela alternativní písmo Comenia Script, po sobě zanechala manžela Ondřeje a děti Marinu a Eliáše.

„V hlubokém zármutku oznamujeme, že nás po těžké nemoci v tichosti opustila naše milovaná Radana Bartůňková, roz. Lencová,“ stálo na parte, které na Facebooku zveřejnil Tomáš Brousil.

Talentovaná výtvarnice po sobě zanechala milovaného manžela Ondřeje a dceru Marianu a syna Eliáše. Přesnou příčinu úmrtí rodina nezveřejnila. Rozloučení s výtvarnicí proběhne v pondělí 21. srpna na Olšanských hřbitovech.

Kontroverzní písmo

Bartůňková před lety přišla s alternativním písmem pro školáky Comenia Script. To je ve srovnání s běžným psacím písmem jednodušší, což je znát zejména na tvarech velkých písmen, které jsou podobné spíše tiskací abecedě. Písmo vzbudilo ve společnosti kontroverzi, pilotní testování bylo v roce 2010 ve 33 školách.

„Výhodou písma Comenia Script je především jeho jednoduchost, lepší čitelnost a tím pádem větší použitelnost v dnešním životě. Comenia Script po vás přečtou všichni, kdo používají latinku, i v zahraničí. Další výhodou je možnost psát diakritiku nad písmeny ihned, ne až po napsání celého slova – snižuje se tak množství chyb,“ uvedla před lety Radana v rozhovoru pro Novinky.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy