Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Zemřela režisérka oblíbených Krkonošských pohádek Věra Jordánová. Bylo jí 94 let

Zemřela režisérka Krkonošských pohádek Věra Jordánová.
Zdroj: Se souhlasem ČT
Úmrtí

Ve věku 94 let zemřela televizní režisérka Věra Jordánová. Věnovala se zejména tvorbě pro děti a mládež a režírovala například večerníčkovou sérii Krkonošské pohádky, která dodnes patří k nejoblíbenějším pohádkám. Informaci o úmrtí Jordánové potvrdila České tiskové kanceláři její dcera Jana Procházková.

Jordánová je podepsána pod desítkami titulů z tvorby Československé televize. Krkonošské pohádky natočila podle předlohy spisovatelky Marie Kubátové postupně v letech 1974 až 1984 ve spolupráci s kameramanem Františkem Němcem, který s ní spolupracoval i na dalších pohádkách. V dnes již legendární pohádce hráli hlavní role František Peterka, Ilja Prachař, Zdeněk Řehoř, Hana Maciuchová a Jaroslav Satoranský, jak píše web ČSFD.

Absolventka herectví na AMU a režie na FAMU se narodila 15. dubna 1928 v Praze, pak vyrůstala ve Šternberku. Její matka byla operní pěvkyní, otec pracoval jako vojenský lékař. Krátce hrála v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Koncem 50. let přišla do Československé televize a téměř čtyři desetiletí působila v redakci pro děti a mládež. Natočila několik adaptací známých literárních děl jako Věra Lukášová, Evženie Grandetová a Malá Dorritka.

Sklízela úspěchy

Kromě pořadů pro děti lze zmínit například její drama Výslech nebo historickou detektivku Zločin na Zlenicích hradě. Značné oblibě se dodnes těší také její čtyřdílná adaptace britské románové předlohy Jana Eyrová z roku 1972 s Martou Vančurovou a Janem Kačerem v hlavních rolích. Ale nejvíc Jordánovou proslavil večerníčkový seriál Krkonošské pohádky.

Krkonošské pohádky s lakotným Trautenberkem a bájným Krakonošem jsou v historii Večerníčků jediným hraným cyklem, jinak jde především o formu animovanou. Seriál se skládá z 20 desetiminutových epizod. Prvních sedm vzniklo v roce 1974, dalších šest roku 1980 a posledních sedm dílů roku 1984. Autorkou scénáře byla spisovatelka a překladatelka Božena Šimková, tehdy v titulcích skrytá za jména Zdenky Podhrázské a Marie Kubátové. Ta už dříve vymyslela postavu Trautenberka a je uváděna jako autorka námětu. Příběhy z Krkonoš se už řadu let objevují na předních místech anket o nejoblíbenější pohádku z tradičních Večerníčků.

Související články

Další články