Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zemřela Olivia de Havilland: Hvězda filmu Jih proti Severu se dožila 104 let

Zemřela Olivia de Havilland: Hvězda filmu Jih proti Severu se dožila 104 let
Zdroj: Profimedia
úmrtí
Britsko-americká herečka Olivia de Havilland zemřela v neděli ve věku 104 let. Jedna z posledních přežívajících hvězd zlatého věku Hollywoodu odešla ze světa přirozenou smrtí. Dvojnásobnou držitelku Oscara si však lidé mohou připomenout například ve filmu Jih proti Severu.

Olivia de Havilland se koncem čtyřicátých let stala jednou z nejlepších hereček. Dokonce byla pětkrát nominována na americkou Cenu Akademie a dvakrát získala Oscara za filmy Každému dle zásluh a Dědička.

Olivia se narodila v Tokiu v roce 1916 a brzy poté se s rodinou přestěhovala do Kalifornie. Průlom v její kariéře udělala role ve filmu Captain Blood. Do povědomí diváků se také dostala díky filmu Jih proti Severu z roku 1939 podle stejnojmenného románu spisovatelky Margaret Mitchell. Tam ztvárnila postavu Melanie, za kterou byla poprvé nominována na Oscara.

Rivalita mezi sestrami

Během budování její kariéry se však potýkala s rivalitou mezi ní a její sestrou Joan Fontaine. Ta si stejně jako Olivia přála stát se herečkou. Podle životopisce Charlese Highama měly sestry komplikovaný vztah už v jejich dětství a táhl se tak až do dospělosti.

Kromě několika významných hereckých cen se Olivia chlubila i národní medailí za umění z roku 2008. Tu jí dokonce předal tehdejší prezident George W. Bush. O dva roky později v roce 2010 pak od francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho získala Řád čestné legie.

Herečka zemřela v její rezidenci v Paříži.

Související články

Další články