Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Zemřela novinářka a spisovatelka Tereza Spencerová: Byla autorkou knihy Jsem tranďák!

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
náhlá smrt
Tereza Spencerová v lednu oslavila 55. narozeniny, 7. dubna dopoledne náhle zemřela. Novinářka a publicistka byla také známá díky tomu, že prošla změnou pohlaví. Je rovněž autorkou knihy Jsem tranďák! a dlouhou dobu psala například pro časopis Reflex nebo Literární noviny. Zanechala po sobě syna a roky úžasné práce. Na její smrt upozornil Stanislav Huml.

Novinářka Tereza Spencerová se narodila 3. ledna roku 1965, letos tedy oslavila 55 let. Česko teď přišlo o významnou novinářku a uznávanou transsexuálku, která bojovala za sebe i sobě podobné. Zemřela náhle a podle vysokoškolského učitele Radima Valenčíka jí selhalo srdce. O její smrti na Facebook napsal Stanislav Huml

Novinářka s bohatými zkušenostmi

Tereza studovala žurnalistiku na Karlově univerzitě a pak sedm let působila v zahraniční redakci ČTK. V Egyptě byla v letech 1991 až 1992 zpravodajem ČTK pro Blízký východ. Nějaký čas psala i pro časopis Reflex a v roce 2003 se na dva roky stala redaktorkou týdeníku Mladý svět.

O deset let později psala po dobu tří let pro magazín Lidé a země a od roku 2009 až do října 2018 byla redaktorkou a editorkou v Literárních novinách. Její zkušenosti byly opravdu bohaté. Na iPrimě měla vlastní speciál s názvem Ranní kávička Terezy Spencerové, který sloužil jako další dávka informací k hlavnímu proudu.

Ranní kávičky, jak píše Radim Valenčík na svém webu, prý skončily týden před Tereziným odchodem. Vypadá to, že se Spencerová domluvila s Primou na atraktivnějším projektu v CNN Prima News Jaký by byl, se bohužel už nedozvíme...

Operace ve třiatřiceti letech

Na přelomu 80. a 90. let přišel na svět její syn a v roce 1998 podstoupila operativní změnu pohlaví, z muže se stala žena. Proto evidentně napsala i knihu Jsem tranďák!, která vyšla jen pár let poté. V knize se zabývá transgender problematikou, kdy vše popisuje z vlastního pohledu, ale podle recenzí to není žádné depresivní psaní.

V roce, kdy se nechala přeoperovat, stála u zrodu TransForum, což bylo první takové oficiální sdružení ve východní Evropě. Andrea Majstorovič o Tereze natočila v roce 2003 díl z dokumentárního cyklu Zpověď s názvem Zpověď matky, která byla otcem.

Jsem tou nejlepší ženou, píše se v knize

V závěru své knihy Jsem tranďák! o sobě smýšlí tak, že je tou nejlepší ženou, kterou může být: "Jsem tou nejlepší ženou, jakou mohu být, aniž bych tím nějak omezovala své ego, a jak říká moje kamarádka Milka - tak to ber nebo nech být."

Související články

Další články