Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Zemřela Nina Divíšková (†84): Žena Jana Kačera (84) léta bojovala s Alzheimerem

Manželé se moc milovali.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
NEKROLOG

Zemřela oblíbená herečka Nina Divíšková, manželka Jana Kačera (84). Už dlouhá léta bojovala s Alzheimerovou chorobou. Naposledy si zahrála v roce 2016 ve filmu Manžel na hodinu. Informaci potvrdila ČTK.

Herečka Nina Divíšková se narodila 12.7. 1936 v Brně. Jejím otcem byl Karel Divíšek, muž mnoha zájmů. Byl to sportovec, letec, potápěč, jeskyňář a podnikatel. Jako první sestoupil do propasti Macocha a do Punkevních jeskyní a položil tak základy jeskynního potápění v Čechách. Její matka Elmarita Divíšková měla rytmickou taneční školu, v níž Nina začínala s herectvím. "Tanec herci pomáhá po celý život. Když ovládáte své tělo, snadno zahrajete starou, mladou, rozvernou, smutnou, intelektuálku, magora...," říkávala.

Nina Divíšková a Jan Kačer

Během studií na DAMU se seznámila s režisérem Janem Kačerem, kterého si vzala v roce 1962 a spolu byli celý život. "Byla to noblesní osoba, až aristokratická. Mluvila hlubokým altem a byla z Moravy," řekl o ní později. Měli tři dcery, Simonu, Kláru a Adélu. Svou hereckou dráhu začala v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, kam tehdy přešel téměř celý končící ročník DAMU. A nešlo o žádná neznámá jména, mezi tehdejší absolventy patřili například i Petr Čepek, Jiří Kodet nebo Jiří Hrzán 

"Byla to dřina, od rána do večera jsme zběsile pracovali. Šestiletý každodenní boj o diváka. My sice byli slavní, ale jen v odborných kruzích. Ostrava tehdy byla – jak se říkalo – černá. Já jsem horník, kdo je víc?! znělo městem. A který horník, když vyfárá ráno nebo odpoledne z dolu, půjde večer do divadla?" líčila herečka pro MF Dnes, jak bojovali s malou návštěvností.

Diváci si ji ovšem spojují především s jejím angažmá v pražském Činoherním klubu, kde strávila celých 35 let. Tehdy stála u jeho začátků společně se svým manželem a jejich hereckou partou z Ostravy. Zároveň zažívala těžké chvíle, když byl Jan Kačer donucen v sedmdesátých letech Činoherní klub opustit a vrátit se zpět do Ostravy. Téměř deset let se vídali pouze o víkendech, přesto jejich manželství vydrželo. Herečka v té době v podstatě sama postavila jejich rodinný dům.

Nebojácná herečka

Nina Divíšková se nikdy netajila svými názory na komunismus. Během zájezdu Činoherního divadla v Londýně o ní vyšel v Timesech článek s názvem "Nenávidím komunisty." Po jmenování Gustáva Husáka prezidentem mu napsala telegram, ve kterém mu vyslovila nedůvěru.

Ve filmu si zahrála třeba v Morgianě Juraje Herze, v komedii Věry Chytilové Hra o jablko, v poetické Kytici a v Máji, či ve snímku Tajnosti Alice Nellis. Větších rolí se však před kamerou často nedočkala. Mladší diváci si ji mohou pamatovat v roli babičky Běty v seriálu Vyprávěj. Své jediné nominace na Českého lva se dočkala za roli matky ve filmu Příběhy obyčejného šílenství.. Tu už přitom hrála v divadelní verzi, a také za ni získala nominaci na cenu Thálie. Mimo to si po odchodu z Činoherního klubu zahrála v kusech Kráska z Leenane nebo Den matky. "Divadlo mi určitě - přes všechny bolesti a strasti - dává pocit sebeuspokojení, hravosti, důstojnosti a snad i svobody. Pro mě je ale v životě nejdůležitější rodina," říkala Nina Divíšková. "To je má svoboda, to je mé slunce, bez kterého bych jen těžko dokázala žít."

Alzheimer ji ničil

Toto slunce ovšem v posledních letech života zakalil mrak nemoci. Nina Divíšková totiž ke konci života trpěla Alzheimerovou chorobou, která ji postupně připravila o její milované divadlo i o filmové role. Naposledy se před kamerou objevila v roce 2016 ve filmu Manžel na hodinu. „Nesnáším tu nemoc. Mám čím dál víc rád Ninu, čím je hubenější, tím víc ji mám rád. Ale projevy nemoci, sobecké výkřiky a poroučení: Dej mně pivo, dej mně cigaretu! Jak se opakuje. Jak zapomíná. To mě tak neobyčejně sere, že na ni někdy i řvu. Snažím se dořvat k podstatě její osobnosti, k té vznešené, noblesní holce, kterou bývala a jistě chce dál být. V ten moment se mi nechce uvěřit, že je nemocná. Platíme za celý život,“ uvedl Kačer v roce 2017 pro časopis Instinkt. Stav Niny Divíškové se postupně zhoršoval, až zemřela.

Poslední slova

"Narodila jsem se v neděli v poledne za prudké bouřky a maminka říkala, že jsem šťastné nedělňátko. Až budu umírat, řeknu jen ´Děkuji za všechno´," řekla v roce 2010. My jí zase děkujeme za spoustu nezapomenutelných rolí.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy