Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zemřela nejstarší Češka: Marie Schwarzová se dožila 109 let

Zdroj: Facebook/Petr Kunc
Smutná zpráva
Zemřela nejstarší Češka Marie Schwarzová, bylo jí 109 let. Smutnou zprávu potvrdil Petr Kunc, místostarosta brněnských Židenic. Schwarzová tam dlouhodobě žila. Na sklonku života ji nejvíc trápilo, že se z druhého patra domu nedostane po schodech.

Marie Schwarzová se narodila 30. ledna 1910 v Brně a nejstarší Češkou se stala začátkem letošního roku. Svou předchůdkyni Květoslavu Hranošovou, která byla jen o čtyři dny starší, tak přežila o osm měsíců.

Schwarzová se dožila 109 let, smutnou zprávu potvrdil v pondělí místostarosta brněnských Židenic Petr Kunc. „Dnes zemřela nejstarší občanka České republiky, paní Marie Schwarzová. Bylo jí 109 let. Upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ napsal Kunc na Twitter.

O nejstarší Češku pečovala její dcera Alena, syna Borise i oba manžely přežila. Celý život pracovala jako učitelka na prvním stupni, zároveň jako ochotnice hrála v divadle. Ráda vzpomínala na bydlení v centru Brna. Několikrát se totiž přestěhovala, třeba do Moravského Krumlova nebo Moravské Nové Vsi. Nakonec se ale do rodného Brna vrátila.

Kvůli strachu o zdraví se vyhýbala pozornosti. Na sklonku života ji nejvíc trápilo, že už sama nesejde schody z druhého patra domu.

Související články

Další články