Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Zemřela manželka ekonoma Tomáše Sedláčka: Socioložka Markéta odešla ve věku 43 let

Zemřela manželka ekonoma Tomáše Sedláčka: Socioložka Markéta odešla ve věku 43 let
Zdroj: archiv T. Sedláčka a ksoc.ff.cuni.cz
+ Další 3 fotografie
úmrtí
Obrovskou ztrátu utrpěli studenti i pedagogové z Katedry sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Nejvíce zdrcený je manžel doktorky Markéty Sedláčkové, ekonom Tomáš Sedláček. Socioložka nečekaně zemřela 16. dubna v pouhých 43 letech.

Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček nečekaně přišel o svou milovanou manželku Markétu, která náhle zemřela 16. dubna. Sedláčková byla na Karlově univerzitě, kde působila, velmi oblíbená a studenti i její kolegové její ztrátu nesou těžce. O úmrtí informoval Blesk.cz.

Největší zármutek prožívá Markétina nejbližší rodina. Zanechala po sobě manžela Tomáše a jejich syna Kryštofa, truchlí po ní i její rodiče, bratr a další příbuzní. Poslední rozloučení se bude konat v pátek 24. dubna.

Milována svými studenty

"Paní doktorka byla nejen velkou kapacitou ve svém oboru, ale především člověkem, který dokázal do leckdy všedního akademického života vnést obrovskou dávku pozitivní energie," vzpomínají studenti katedry sociologie Univerzity Karlovy. "Na doktorku Sedláčkovou budeme vzpomínat v tom nejlepší, jinak to ani nejde. Soucítíme s rodinou nad touto hlubokou ztrátou a přejeme hodně sil do dalších dní," dodali.

"Jsem plný emocí, o té nemoci prakticky nic nevím. Vím jen, že to byla vážná nemoc a přišla tak rychle, že jsem se to dozvěděl v podstatě v den, kdy zemřela," popsal své pocity vedoucí katedry sociologie FF UK a dlouholetý přítel zesnulé Markéty Jiří Vinopal. "Předtím nějakou dobu měla potíže, které vypadaly na běžnou angínu," uvedl pro Blesk.

Zármutek dlouholetého přítele

Markéta působila na katedře více než dvacet let. Sociolog Jiří Vinopal zveřejnil na webu katedry dojemné prohlášení. "Těžko se mi píše, neboť se mi takové věci těžko vůbec věří. S Markétou jsme v roce 1996 společně nastoupili do prvního ročníku sociologie, ve stejném termínu obhajovali diplomovou práci a skládali státní zkoušku pětiletého magisterského studia," píše s těžkým srdcem.

"Vzápětí jsme společně nastoupili na doktorát. Po nějaký čas jsme se setkávali při zaměstnání v Sociologickém ústavu AV ČR a o pár let později opět znovu na katedře. V podobné okamžiky jsme si našli své životní partnery, založili rodiny a přivedli na svět potomky. Bohužel se toto naše spoluputování rozpojilo příliš brzy; a bohužel tím nejhorším myslitelným způsobem," truchlí sociolog.

Přínos pro fakultu

Markéta Sedláčková se narodila 27. října 1976 v Praze. Vystudovala sociologii na FF UK a politologii na Sciences-Po v Paříži, pracovně působila na Katedře sociologie FF UK a současně také v Sociologickém ústavu AV ČR.

Specializovala se na důvěru, sociální kapitál a demokracie a v poslední době se věnovala také tématu deprese jako sociálnímu fenoménu. Byla aktivní v křesťanském společenství a působila jako místopředsedkyně Akademické YMCY a členka redakční rady Křesťanské revue.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy