Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Zemřela Libuše Šafránková (†68): Smrt milované Popelky zdrtila Česko

Krásná Libuška Šafránková.
Zdroj: se souhlasem Filmové studio Barrandov
+ Dalších 6 fotografií
Nekrolog

Česko zasáhla tragická zpráva, nejslavnější Popelka Libuše Šafránková (†68) náhle zemřela. Legendární herečka musela být na své narozeniny 7. června odvezena do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se podrobila náročné operaci. Šafránková ale na lůžku vážným zdravotním problémům podlehla. Herečka ztvárnila řadu nezapomenutelných rolí, do srdcí diváků se zapsala především jako pohádková Popelka nebo Večernice. Webu CNN Prima News tragickou zprávu potvrdil její syn Josef Abrhám mladší.

Libuše Šafránková byla hospitalizována v pražské Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí, kde v úterý 8. června podstoupila náročnou operaci. V pavilonu A6, kde byla přijata, sídlí onkologická klinika, klinika tuberkulózy a respiračních onemocnění a centrum plicní endoskopie. Národem milovaná herečka bohužel svůj boj o život prohrála.

Libuše Šafránková se narodila 7. června 1953 v Brně. K městu měla blízko i v dětství, jelikož spolu se sestrou Miroslavou vyrůstala v blízkých Šlapanicích. Už jako malá věděla, že chce být herečkou, a podle toho si také vybrala školu.

V roce 1971 vystudovala dramatické oddělení brněnské Státní konzervatoře. Během studia si vyzkoušela i své první angažmá ve Státním divadle v Brně. Odtamtud se po dokončení konzervatoře přesunula do Krejčova Divadla Za branou. To ale bylo v roce 1972 násilně zavřeno, a tak se Libuše stala členkou Činoherního klubu. Vyzkoušela si i jeviště Národního divadla.

Nejkrásnější princezna

Mnohem výraznější stopu ale Libuška Šafránková zanechala u filmu. Vždy vyčnívala svou krásou a pro svůj jemný dívčí vzhled se navždy zapsala do české kinematografie jako vždy půvabná pohádková princezna.

Ostatně její první velkou rolí byla právě legendární Popelka. Pohádka, která dodnes nemůže chybět v televizi na žádné Vánoce, Šafránkovou vystřelila mezi herecké hvězdy největšího kalibru. Nabídky se tak začaly jen hrnout.

Šafránková zářila v desítkách filmů, jmenujme alespoň snímky Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Princ a Večernice, Vrchní, prchni!, Třetí princ, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková, Obecná škola nebo Kolja. Drtivá většina filmů přitom stále patří mezi největší poklady české kinematografie a Šafránková si každou scénu kradla pro sebe. I proto v roce 2015 obdržela medaili Za zásluhy I. stupně.

Trpěla vleklými problémy

Věk ale nemohla zastavit ani nejkrásnější pohádková princezna, a tak se kvůli zdravotním problémům začala pomalu vytrácet z televizních obrazovek. Jejím posledním filmovým počinem tak zůstavá malá rolička ve snímku Jak jsme hráli čáru z roku 2014.

Právě v této době Šafránková, manželka Josefa Abrháma, podstoupila náročnou operaci, při které jí byl odstraněn nezhoubný nádor plíce spolu s částí plicního laloku. Zdravotní potíže jí ale přetrvaly a nakonec ji dostihly ve věku 68 let, kdy zemřela ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.


Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy