Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zemřela legendární hlasatelka Kamila Moučková (†92): Stála u zrodu prvních Televizních novin

Zemřela legendární hlasatelka Kamila Moučková (†92): Stála u zrodu prvních Televizních novin
Zdroj: Showpix.cz
+ Další 4 fotografie
smutná zpráva
Česko zasáhla smutná zpráva o smrti Kamily Moučkové. Legendární televizní a rozhlasová hlasatelka zemřela v úctyhodném věku 92 let. V posledních letech života ji už trápily zdravotní problémy a často navštěvovala lékaře.

Kamila Moučková, rodným příjmením Nová, se narodila 8. dubna 1928 v Jihlavě. Jejím otcem byl novinář a komunistický politik Vilém Nový, proto vystudovala jihlavské Státní čs. reformní reálné gymnázium.

Než se stala hlasatelkou, byla Kamila divadelní herečkou. Už na základní škole hrála v ochotnickém divadle. Rok po druhé světové válce působila v divadle v Teplicích. V letech 1946 až 1948 hrála na prknech Horáckého divadla v Jihlavě.

První Televizní noviny

V letech 1949 až 1956 pracovala jako hlasatelka Československého rozhlasu a poté přešla do Československé televize Tam stála u zrodu historicky prvních Televizních novin První Televizní noviny uváděla 1. ledna 1957.

21. srpna 1968 informovala z televizní obrazovky o okupaci národa sovětskou armádou. Vysílala celý den. Během živého vysílání ji přímo ze studia odvedli sovětští vojáci a její kariéra byla na dlouhá léta přerušena.

Dne 17. dubna 1970 byla Moučková odvolána dekretem z televizního vysílání, ještě pak krátce působila v dabingu, ale netrvalo dlouho a z Československé televize ji nadobro propustili. Do roku 1989 pak pracovala jako uklízečka, prodavačka nebo servírka.

Velký návrat a herectví

Kamila Moučková se do Československé televize vrátila v roce 1990 a setrvala v ní do roku 1993. V té době moderovala například populární cestopisný pořad Objektiv. V roce 1994 začala spolupracovat s rozličnými médii, například s Rádiem Svobodná Evropa.

V roce 1996 vydala životopisnou knihu Říkali jí lvice. Později vyšla i druhá životopisná kniha, které nese název Nejsem žádná lvice. Lidé ji mohli spatřit i v několika filmech. Hrála například ve snímcích Zvony v rákosu, Slovo dělá ženu, Tereza a Dva tygři. Později si pak zahrála babičku v Bestiáři a hrála také ve filmu Pamětnice. Posledním snímkem v její filmografii je komedie Školní výlet

Osobní život

Hlasatelčiným prvním manželem byl herec Miloš Willig. Toto manželství trvalo pouhé dva roky a vzešla z něj dcera. Jejím druhým manželem byl Josef Moučka, se kterým měla dvě děti. Ani její druhé manželství však nevydrželo. Po rozvodu byla téměř tři desetiletí ve vztahu s hercem Jiřím Zahajským.

Kamila Moučková byla nositelkou několika ocenění. V dubnu 2013 získala Cenu Arnošta Lustiga. V říjnu téhož roku ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Související články

Další články