Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Zemřela legenda undergroundu Sváťa Karásek: Hudebníkovi bylo 78 let

Svatopluk Karásek zemřel 20. 12. 2020.
Zdroj: Profimedia
úmrtí
Do hudebního nebe odešla undergroundová legenda a český písničkář Svatopluk Karásek známý také jako Sváťa. Hudebníkovi bylo 78 let a jako jedna z nejvýraznějších postav českého undergroundu byl stejně jako ostatní hnán komunistickou policií. O smrti Karáska napsal publicista a dokumentarista Jiří Fiedor.

Rodák z Prahy Svatopluk Karásek teprve před dvěma měsíci oslavil 78. narozeniny. Má za sebou studium na Komenského evangelické bohoslovecké fakultě ve svém rodném městě, čímž se stal evangelickým duchovním a dokonce působil jako farář ve Hvozdnici u Davle. Pak mu byl k výkonu duchovního odebrán státní souhlas.

K undergroundu se dostal kolem roku 1973 a hned tři roky na to se potýkal s policií a dokonce byl zatčen. V procesu s The Plastic People of the Universe byl odsouzen a odseděl si osm měsíců ve vězení. Jako jeden z prvních podepsat Chartu 77. Na začátku 80. let se s manželkou a třemi dětmi odstěhoval do Rakouska, odkud se pak přestěhovali do Švýcarska. Po Sametové revoluci se vrátil do Česka. Po návratu kázal různě po republice, zpíval jako sólista i se skupinami Oboroh a Pozdravpámbu.

Od roku 2002 působil také v politice, za Unii byl zvolen do Poslanecké sněmovny. V roce 2004 se stal zmocněncem vlády České republiky pro lidská práva. Roku 2006 byl vládou Mirka Topolánka z pozice zmocněnce odvolán. O dva roky později se kandidoval v senátních volbách za Stranu zelených, avšak neúspěšně.

Související články

Další články