Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Zemřela hraběnka Mathilda Nostitzová (†85): Život zasvětila pomoci nevidomým

Mathilda Nostitzová pochází ze šlechtického rodu Nosticů.
Zdroj: Profimedia
Zemřela hraběnka

Ve věku pětaosmdesáti let zemřela Mathilda Nostitzová pocházející ze šlechtického rodu Nosticů. Informaci potvrdil deníku Blesk ředitel Nadačního fondu Mathilda Luboš Škrabka. 

Ve středu 21. července zemřela ve věku 85 let česká šlechtična Mathilda Nostitzová. Podle blízkých zdrojů z okolí se již delší dobu necítila dobře a ani své minulé narozeniny neslavila v nějaké velké míře. Podle Blesku se jí také poslední dobou výrazně zhoršil zrak.

Mathilda se narodila v roce 1935 na zámku v Plané u Mariánských lázní. Byla nejstarší z pěti dětí hraběte Karla Nostitze a německé koncertní pianistky, hraběnky Marie Sophie Brühl. Když bylo Mathildě dvanáct let, byla v roce 1948 vyhnána z Československa.

Vyzkoušela si mnoho zaměstnání

Vystudovala hotelovou školu, nejdříve pracovala ve francouzském hotelu a poté ve společnosti Lufthansa. Byla také módní redaktorkou v časopise Constance. Ve 34 letech se provdala za italského diplomata Maria Quagliottiho, který byl v letech 2006 až 2015 velvyslanec Maltézského řádu v Praze. Žili v řadě evropských měst, jako byla Moskva, Vídeň, Oslo, ale i mimo Evropu, například v Japonsku či Ománu.

Zpět do Plané se vrátila až v roce 1992. Rodinný zámek byl ve zdevastovaném stavu. Do dnešních dnů zámek chátrá, protože jí nebyl vydán a v listopadu 2017 ho navíc zachvátil požár, který zničil střechu.

Pomoc není otázkou peněz, ale srdce

Nostitzová založila v roce 2010 Nadační fond Mathilda. Jeho posláním je podporovat osoby s těžkým zrakovým postižením. Šlechtična podporovala během svého života mnoho charit a angažovala se v organizaci výcviku vodicích psů. Ráda říkávala: „Pomoc není otázkou peněz, ale srdce.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy