Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Zemřel zakladatel legendární kapely The Clash: Keitha Levenea (†65) dohnal bouřlivý život, podlehl rakovině jater

Britská kapela The Clash má na svědomí řadu hitů, jako třeba London Calling nebo Rock the Casbah.
Zdroj: Profimedia.cz
Úmrtí

Kytarista a zakládající člen britské punkové skupiny The Clash Keith Levene zemřel v pátek ve svém domě v Norfolku ve věku 65 let, oznámila britská média s odvoláním na hudebníkovy přátele. Levene, který měl rakovinu jater, zanechal po sobě dědictví v podobě trvajícího vlivu na britskou rockovou hudbu, napsal list The Guardian.

"S velkým zármutkem oznamuji, že můj blízký přítel a legendární kytarista Public Image Limited Keith Levene zemřel v pátek 11. listopadu. Keith byl bezpochyby jedním z nejvynalézavějších, nejodvážnějších a nejvlivnějších kytaristů všech dob," napsal spisovatel Adam Hammond na Twitteru, kde smrt svého přítele oznámil.

"Prozkoumal možnosti, co se dá s kytarou dělat," řekl o zesnulém vzoru kytarista Red Hot Chili Peppers John Frusciante, který svého času popsal Leveneho styl jako "velkolepý". Zvuk, jaký vytvořil Levene, působil jako "rozemleté diamanty vystřelené vysokotlakou hadicí", prohlásil bývalý baskytarista skupiny Oasis Andy Bell.

Punk je ta správná cesta

Hudebník se narodil na severu Londýna jako Julian Levene a založil The Clash spolu s kytaristou Mickem Jonesem a baskytaristou Paulem Simonem v 70. letech, když mu bylo teprve 18 let. Některé jeho skladby jsou na prvním albu kapely, ze které odešel ještě předtím, než dosáhla úspěchu. Ještě dříve ale sehrál klíčovou roli při přesvědčování Joea Strummera, aby odešel ze své tehdejší skupiny a stal se frontmanem The Clash, připomněla BBC.

Levene se pak přidal ke skupině Public Image Ltd (PiL), ve které se sešel se zpěvákem Johnem Lydonem poté, co se rozpadla skupina Sex Pistols. Právě zážitek z koncertu Sex Pistols vedl svého času Leveneho k přesvědčení, že punk je ta správná cesta pro The Clash.

Spolupracoval s Red Hoty

Levene se později přestěhoval do Los Angeles, kde spolupracoval s Red Hot Chili Peppers a také s řadou hip hopových kapel.

Hammond uvedl, že jeho přítel žil dva roky s rakovinou jater, ale jeho smrt byla nečekaná. "Měl tolik plánů a tolik věcí, které měl rozdělaných," řekl podle BBC.

Levene právě dokončil knihu o Public Image Ltd, kterou napsal spolu s Hammondem, a pracoval na hudbě, která by knihu doprovázela. "Zemřel smířený a milovaný," uvedla kytaristova partnerka Kate Ransfordová podle The Guardian.

Natálka Jirásková se definitivně odstřihla od rodičů. Nepotřebuje mou finanční podporu, vydělá si sama, pochlubila se Kubelková

Související články

Další články

Nejnovější kauzy