Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Zemřel zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký (†88): Tehdy mnou kolegové pohrdali

Smutná zpráva
Ve věku nedožitých 89 let, které by oslavil v srpnu, v pátek zemřel lékař Josef Koutecký. V 60. letech minulého století založil v Československu dětskou onkologii. Zatímco tehdy téměř všechny děti na rakovinu umíraly, dnes se uzdraví 83 procent mladých pacientů.

„S velkou lítostí oznamujeme, že včera 5. 7. 2019 ve večerních hodinách nás opustil profesor Josef Koutecký,“ potvrdila smutnou zprávu nemocnice v pražském Motole.

Koutecký zemřel ve věku 88 let, obor dětské onkologie zakládat v roce 1964 jako čtyřiatřicetiletý. „Zakládal jsem to z ničeho, řekl bych až s pohrdáním některých kolegů. Neměl jsem nic. Místo, přístroje, léky ani lidi. Nic. Téměř všechny děti tehdy umíraly,“ vzpomínal pro idnes.cz.

Tehdejší beznadějná situace se díky Kouteckému otočila, dnes se uzdraví 83 procent dětských pacientů. V roce 1987 se stal první profesorem onkologie v Československu, po sametové revoluci zastával třináct let pozici děkana 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Byl držitelem mnohých oborových ocenění.

Mohlo by vás zajímat

Další články