Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Zemřel Vladimír Beneš (†100): Zakladatel neurochirurgie se věnoval hlavně dětem

Neurochirurg Vladimír Beneš s manželkou.
Zdroj: Se souhlasem 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Úctyhodný věk

V úctyhodných sto letech zemřel zakladatel dětské neurochirurgie ve Fakultní nemocnici v Motole prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrCs. O úmrtí informovala nemocnice Motol na svých sociálních sítích. 

„S velkou lítostí oznamujeme, že v neděli 18.7.2021 nás ve věku 100 let navždy opustil prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc., zakladatel dětské neurochirurgie ve Fakultní nemocnici v Motole. Primářem prvního motolského oddělení dětské neurochirurgie se stal v roce 1978 a působil v něm až do roku 1992,” napsala nemocnice na svých sociálních sítích.

V jeho šlépějích jdou syn i vnuk

Vladimír Beneš se narodil v roce 1921 a po maturitě se rozhodl pro studium lékařství na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Téměř celý svůj profesní život strávil na neurochirurgickém oddělení a později na Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

„Když mě v sedmapadesáti letech propustili z armády, byl jsem přinucen dělat dětskou chirurgii. Já jsem to neuměl moc, ale byl jsem prostě nucený. Dokázal jsem už během několika let udělat z toho skutečně vzorové oddělení,“ vzpomínal Beneš v roce 2017 v České televizi v pořadu Hyde Park Civilizace. V dobách, kdy začínal, bylo pro neurochirurgy vítězstvím, když pacient vůbec přežil.

Byl doktorem věd

Na začátku sedmdesátých let byl hlavním organizátorem neurochirurgického sjezdu v Praze, na němž byla založena Evrospká asociace neurochirurgických společností. V roce 1991 se stal doktorem věd.

Jeho syn, profesor Vladimír Beneš (1953), je také neurochirurg, stejně jako jeho vnuk, docent Vladimír Beneš (nar. 1979).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy