Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zemřel uznávaný herec Peter Simonischek: Při natáčení se spřátelil s Menzelem

Peter Simonischek a Jiří Menzel ve filmu Tlumočník.
Zdroj: Bioscop
+ Další 4 fotografie
úmrtí

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel rakouský filmový a divadelní herec Peter Simonischek. Známý je například jako představitel hlavní role v rakouské komedii Toni Erdmann, která byla v roce 2017 nominovaná na Oscara. Simonischek, který zemřel v noci na úterý, je jedním z nejoblíbenějších herců Rakouska. Hlavní roli ztvárnil také ve slovensko-českém snímku Tlumočník režiséra Martina Šulíka, kde si zahrál po boku režiséra a herce Jiřího Menzela. Informace přinesl NDR. 

Peter Simonischek zemřel doma ve Vídni obklopen rodinou, jak napsal zahraniční web NDR. Bylo mu 76 let. Mezinárodnímu publiku byl Simonischek známý hlavně díky komedii o komplikovaném vztahu mezi otcem a dcerou, Toni Erdmann. Film byl v roce 2017 dokonce nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, jak uvedl web Goethe.

Na Salcburském festivalu Simonischek v letech 2002 až 2009 ztvárnil hlavní roli v dramatu Huga von Hofmannsthala Kdokoli, které je na této akci uváděno každý rok. V roli bohatého muže, kterého pomalu, ale jistě dohání smrt, se představil více než stokrát.

Hrál s Menzelem

Při natáčení road movie Tlumočník se Simonischek sblížil s režisérem a hercem Jiřím Menzelem, pro kterého šlo o poslední hereckou příležitost. Snímek se zabýval vztahem synů pachatele a oběti holokaustu. Simonischek v něm ztvárnil úlohu rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol.

Soustrast hercově rodině vyjádřil i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. „Kdo by neznal Petera Simonischeka? Jeho ztvárnění Toniho Erdmanna vyvolalo mezinárodní rozruch. Mnohem více byl ale Peter Simonischek umělcem, který zůstal v každé proměně věrný sám sobě,“ uvedl Van der Bellen na Twitteru. Jedním z posledních hercových filmů byla Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství z roku 2022.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy