Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Zemřel Stephen Hawking. Nejslavnějšímu fyzikovi světa bylo 76 let

Stephen Hawking
Zdroj: MailOnline
+ Další fotografie
Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking byl již dlouho ochrnutý. Trpěl neurodegenerativní chorobou. Zemřel ve věku 76 let. Hawking obohatil svět o svoje poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách. Svými znalostmi vzdělával veřejnost a jeho práce byla ceněná.

Zemřel nejslavnější fyzik Stephen Hawking Bylo mu 76 let. Kvůli neurodegenerativní chorobě byl již dlouho ochrnutý. Problémy se zdravím mu začaly už v jedenadvaceti letech, kdy mu lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, která napadá nervový systém a způsobuje celkové ochrnutí. Dávali mu dva roky. Navzdory nepříznivým prognózám se dožil pokročilého věku. Za svůj život byl Hawking ženatý dvakrát. Se svojí první ženou Jane Wild měl dokonce tři děti.

Byl označován za nejvýraznějšího fyzika současnosti. Zaobíral se převážně černými dírami, vesmírem a velkým třeskem. Prohlásil, že lidstvo by mělo kolonizovat vesmír, pokud chce přežít, píše ČTK. Svoji chorobu bral vždy s nadhledem, a to i přesto, že byl paralyzován a přišel o hlas. Mluvil pomocí počítače.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy