Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Zemřel spisovatel Wilbur Smith: Jeho dobrodružné knihy milovali i Češi

Wilbur Smith
Zdroj: Profimedia
Úmrtí

Ve věku 88 let zemřel spisovatel Wilbur Smith proslulý svými romány o Africe. V té se narodil a strávil v ní většinu svého života. Sám sebe označoval za Angloafričana. Jeho romány získaly velkou popularitu i v ČR, v jeho domovské Anglii si však vysloužily nálepku "nekorektní."

Fanoušky měl i v Česku

Zemřel spisovatel Wilbur Smith známý svými romány jako Sága rodu Courtneyů, Řeka bohů, Dravec nebo Temné dědictví. Wilbur Smith se narodil na území dnešní Zambie britským rodičům. Afrika se stala jeho největší inspirací a své příběhy s oblibou zasazoval právě do ní. Autor padesáti knih prodal 140 milionů výtisků po celém světě. Fanoušky měl i v Česku.

V rodné Anglii jeho dílo nepřijali

Celý život pendloval mezi Anglií a Afrikou, především pak Jihoafrickou republikou, kde i vystudoval a o jejíž problematice spojené s rasovou segregací psal. Sám sebe označoval za Angloafričana, neboť perfektně rozuměl oběma kulturám. Snad i proto přinášejí jeho romány vysoce autentická svědectví z míst, kterými sám prošel.

V Anglii byly však jeho knihy považovány za nekorektní, sexistické a urážlivé vůči ženám. Smith byl ve svém životě velký dobrodruh, s oblibou se věnoval lovu, potápění anebo dokonce pilotování.

Související články

Další články