Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Zemřel režisér Ivan Reitman (†75): Natočil legendární Krotitele duchů

Slovenský režisér Ivan Reitman.
Zdroj: Profimedia
Náhlé úmrtí

Ve věku 75 let zemřel kanadský režisér a producent slovenského původu Ivan Reitman, kterého proslavil hollywoodský hit Krotitelé duchů. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na jeho rodinu.

Podle příbuzných zemřel režisér ve spánku v sobotu v noci ve svém domě v Montecitu v americkém státě Kalifornie. „Naše rodina truchlí nad nečekanou ztrátou manžela, otce a dědečka, který nás vždy učil vidět kouzlo života,“ napsaly děti Jason, Catherine a Caroline Reitmanovi ve společném prohlášení. „Utěšuje nás, že jeho práce filmaře přinesla smích a štěstí nesčetným divákům po celém světě,“ dodaly.

Ve čtyřech letech s rodinou emigroval

Režisér Ivan Reitman se narodil 27. října 1946 ve slovenském Komárně židovským rodičům - matka přežila Osvětim, otec byl v odboji. Když mu byly čtyři roky, rozhodla se rodina emigrovat. Za dramatických okolností se tehdy Reitmanovým podařilo na lodi uprchnout do Vídně, odkud se přes Francii dostali do Kanady. Z Československa si Reitman moc nepamatoval a otevřeně říkal, že ke svému rodišti nemá bližší vztah.

Reitman začínal v kanadské televizi a v 80. letech se uchytil v Hollywoodu, kde ho proslavily především komedie. Jako režisér je podepsán pod takovými hollywoodskými hity jako Policajt ze školky nebo Evoluce. Jeho nejslavnějším filmem jsou však bezesporu Krotitelé duchů (Ghostbusters) z roku 1984. Reitman na scénáři spolupracoval s Danem Aykroydem, který si zahrál i jednu z hlavních rolí. Další hlavní role ztvárnili Bill Murray, Harold Ramis a Sigourney Weaverová. Film je označován za jednu z nejlepších komedií všech dob. Úspěšné bylo i pokračování Krotitelé duchů 2 z roku 1989.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy