Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zemřel sériový vrah Peter Sutcliffe: K zabíjení ho dovedla manželka s českými kořeny

Zemřel sériový vrah Peter Sutcliffe: K zabíjení ho dovedla manželka s českými kořeny
Zdroj: Profimedia.cz
zabiják
Ve věku 74 let zemřel sériový vrah Peter Sutcliffe, lépe známý pod přezdívkou Yorkshirský rozparovač. V letech 1975 -1980 brutálně zavraždil celkem 13 žen a za své zločiny byl odsouzen k doživotí. V pátek třináctého pak v nemocnici podlehl koronaviru poté, co odmítl jakoukoliv léčbu.

Anglický sériový vrah Peter Sutcliffe, který řádil od poloviny 70. do počátku 80. let, je po smrti. Yorkshirský rozparovač, který byl za zabití celkem 13 žen odsouzen k doživotí, se nakazil koronavirem a odmítal léčbu. V pátek mu důsledkem nákazy selhaly plíce.

Peter v mládí hojně navštěvoval veselé domy a využíval služby prostitutek. Říká se, že právě špatná zkušenost s jednou z nich, která ho okradla, v něm vyvolala nenávist k ženám. Přesto se pak dokázal zamilovat do ženy s českými kořeny jménem Sonia Szurma. Tu si vzal v roce 1974, tedy rok před svou první vraždou.

Szurma byla za Sutcliffa provdaná až do roku 1994, tedy dlouho poté, co byl uvězněn. Podle britských médií má být i ta příčinou jeho agrese, doma prý totiž nosila kalhoty ona a při hádce se nebála ho fyzicky napadnout.

Vražedné řádění

Ještě než se mu podařilo vykonat první vraždu, Peter Sutcliffe napadl tři ženy, pokaždé byl ale vyrušen a přežily. První obětí se v srpnu 1975 stala čtyřnásobná matka Wilma McCann, kterou dvakrát uhodil kladivem a pak celkem patnáctkrát bodl do krku, hrudníku a břicha.

Při zločinech se Sutcliffe zaměřoval především na prostitutky, zavraždil ale například i bankovní úřednici či hospodyni a jeho nejmladší oběti bylo jen 16 let. Emily Jackson, Irene Richardson, Patricia Atkinson, Jayne McDonald, Jean Jordan, Yvonne Pearson, Helen Rytka, Vera Millward, Josephine Whitaker, Barbara Leach a Jacqueline Hill - tak se jmenovaly ženy, které zabil.

K jeho dopadení došlo až poté, co ho v roce 1981 zatkla policie za dopravní přestupek. Z auta vyhodil nůž, kladivo a provaz. Jeho vražedné nástroje byly druhý den na místě zatčení nalezeny a pod tíhou těchto a dalších důkazů následně přiznal, že právě on je yorkshirský rozparovač. Soud trval dva týdny a Peter Sutcliffe byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody.

Smrt

Zbytek svého života strávil Peter Sutcliffe skutečně ve vězení, až na několik posledních dní, kdy byl hospitalizován v nemocnici. Nakazil se nemocí covid-19 a podle informací deníku The Sun odmítl jakoukoliv léčbu.

Yorkshirský rozparovač, který zavraždil celkem 13 žen, zemřel v pátek třináctého. Syn jedné z obětí jeho smrt okomentoval slovy, že zřejmě nikoho by nenapadlo, že koronavirus může někomu přinést i pocit štěstí.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy