Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zemřel sir Sean Connery. Nejslavnější agent James Bond odešel ve věku 90 let

Zemřel sir Sean Connery. Nejslavnější agent James Bond odešel ve věku 90 let
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
úmrtí
Ve věku 90 let zemřel skotský herec Sean Connery, který pro mnohé filmové fanoušky představoval toho nejlepšího Jamese Bonda. Conneryho herectví obdivovalo několik generací diváků. Legendární agent 007 v sobě vždy ctil odkaz hrdého patriota.

Ve věku 90 let bohužel zemřel skotský herec Sean Connery. Informaci mimo jiné přinesla televizní stanice BBC.

Connery se narodil v roce 1930 ve skotském Edinburghu. V pouhých šestnácti letech narukoval ke královskému námořnictvu. Sužovaly ho ale zdravotní problémy a službu musel za tři roky opustit. Ze služby u námořnictva si odnesl dvě tetování - Scotland Forever (Navždy Skotsko) a Mum and Dad (Máma a táta).

Sean Connery byl celý život hrdým skotským patriotem. Kromě role Jamese Bonda, kterého ztvárnil v sedmi snímcích, zářil také ve filmu Jméno růže podle románu Umberta Eca a desítkách dalších. Za roli poctivého pochůzkáře v Neúplatných dostal svého prvního Oscara, ve svých šedesáti letech.

Osudný Bond

James Bond mu změnil život v roce 1962. Dvaatřicetiletý Connery tehdy zamířil na konkurz na tajného agenta, který, jak už víme, vyhrál. Do té doby neznámý herec získal roli v první bondovce Dr. No. Hned rok poté byl obsazen do další s názvem Srdečné pozdravy z Ruska. Celkem hrál ještě v pěti snímcích o agentovi 007 – Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát, Diamanty jsou věčné a Nikdy neříkej nikdy.

Jeho hvězda zářila, nicméně si Connery začínal uvědomovat, že nechce být hercem jedné role a snažil se ze stínu Jamese Bonda vymanit. Po natáčecím maratonu šedesátých let začal trávit víc času s rodinou a věnoval se milovanému golfu. I přesto, že byl nejčastěji s tajným agentem 007 spojován, hrál i v mnoha dalších filmech, kde ho diváci měli možnost vidět i v jiných hereckých polohách. Hrál například ve slavné Vraždě v Orient Expresu či v První velké vlakové loupeži.

Známým snímkem je První rytíř, kde Connery ztvárnil postavu krále Artuše. Herec se už jako zralý muž v devadesátých letech začal ve filmech se středověkou tematikou objevovat čím dál častěji a ze stín Bond se mu nakonec podařilo úspěšně vstoupit.

V roce 1999 byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu a měl tak právo používat titul sir.

Dvě manželky

Sean Connery byl dvakrát ženatý. Se svou první ženou, herečkou Diane Cilento, má syna Jasona. V roce 1973 se ale manželé rozvedli a o dva roky později se herec oženil s francouzskou umělkyní Micheline Roquebrune, kterou potkal na golfovém turnaji v Monaku. S tou žil až do své smrti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy