Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Zemřel Rudolf Kramář (†89): Legenda, jež se podílela na první transplantaci srdce v ČSR

smrt chirurga
V úterý v ranních hodinách ve věku 89 let zemřel docent Rudolf Kramář. O smutné zprávě informovala tisková mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny Markéta Šenkýřová. Kramář byl legendou české i slovenské kardiovaskulární chirurgie, kterou obohatil o mnoho nových metod. V roce 1984 se jako jeden ze 4 chirurgů podílel na vůbec první transplantaci srdce na území tehdejšího Československa.

„Tyto chvíle patří mezi ty nejsmutnější, které člověk zažívá. Odešel poslední z našich chirurgických ‚otců’, kteří stáli u zrodu IKEM. Svým vztahem k pacientům, ale i životu vůbec nám byl v mnohém vzorem. Chvíle s ním prožité zůstanou v mém srdci navždy,“ uvedl prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta Kardiocentra IKEM, pro kterého byl Rudolf Kramář blízkým přítelem.

Mluvčí uvedla, že jako pocta panu Kramářovi bude nad budovou IKEM až do posledního rozloučení s ním vlát černá vlajka. Právě na tomto místě, které bylo docentovi tolik blízké, v úterý nad ránem naposledy vydechl.

Rudolf Kramář se narodil roku 1930 v Řásné u Telče. Odtamtud se jeho rodina odstěhovala do Hradce Králové a později do Kamenného Přívozu na Benešovsku. Kramář vystudoval reálné gymnázium v Benešově u Prahy a v roce 1956 promoval na Fakultě vnitřního lékařství Karlovy univerzity.

Kramář se po nástupu do zaměstnání nejprve věnoval cévní chirurgii a po startu kardiochirurgického programu se zaměřil právě na tento obor. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal díky své účasti na přípravě transplantací ledvin a později byl jedním ze 4 chirurgů, kteří se podíleli na první transplantaci srdce na území Československa.

Mohlo by vás zajímat

Další články