Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Zemřel režisér Juraj Jakubisko (†84). Premiéry svého posledního filmu se již nedožil

Juraj Jakubisko je režisérká LEGENDA!
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
úmrtí

Český a slovenský filmový svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 84 naposledy vydechnul slavný režisér Juraj Jakubisko, který má na svědomí snímky Bathory, Perinbaba či Tisícročná včela. O jeho úmrtí informovala stanici RTVS jeho dcera Janette Jakubisková.

V nedožitých 85. letech zemřel režisér Juraj Jakubisko. Smutnou zprávu zveřejnila na svém facebookovém profilu jeho dcera Janette Jakubisková, která symbolicky zveřejnila fotografii svého tatínka. Na přímý dotaz slovenské stanice RTVS potvrdila, že její otec Juraj Jakubisko odešel do filmového nebe.

Juraj Jakubisko se narodil 30. dubna 1938 v Kojšově u Spišské Nové Vsi. Absolvoval obor fotografie na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě a poté šel na FAMU. Režijně debutoval filmem Kristove roky. Následovaly filmy Zbehovia a pútnici nebo Vtáčkovia, siroty a blázni.

V roce 1970 začal pracovat na filmu Do videnia v pekle, priatelia, který ale mohl dokončit až po dvaceti letech. Tyto filmy, kterými se vracel do rodné krajiny, cenzoři v komunistickém Československu zakázali. Jakubisko dostal zákaz, který postihl mnoho umělců té doby, zejména pak ty, kteří se příliš otevřeně vyjadřovali k veřejným záležitostem nebo byli nezařaditelní kvůli svému dílu či osobním vlastnostem. Jakubisko se tak mohl věnovat jen dokumentární tvorbě.

Do kin se jeho snímky vrátily až kolem roku 1979, a to filmem Postav dom, zasaď strom, což bylo jeho mistrovské dílo. Následovala komedie Nevera po slovensky, která, ač byla skvěle natočena, velký ohlas nezískala. V roce 1983 režisér dosáhl velkého triumfu – premiéru měl jeho film Tisícročná včela, který je považován za jeden z vrcholů jeho tvorby a slovenské kinematografie vůbec. Na ČSFD získal snímek 83 %.

Stamilionový snímek Bathory

I jeho pohádka Perinbaba (1985) v hlavní roli s manželkou jeho idolu Federica Felliniho, Giuliettou Masinou, sklidila velký úspěch. Navíc během roku, kdy diváci zhlédli dnes již kultovní pohádku, se Juraj oženil se slovenskou herečkou Deanou Horváthovou, která s ním byla do posledního dne. Společně vychovali dvě děti – syna Jorika a dceru Janette.

Když se však vrátíme k jeho filmové tvorbě, musíme samozřejmě zmínit oceňovaný a hojně diskutovaný snímek Bathory z roku 2008, který zpracovává legendu o čachtické paní. Snímek se s rozpočtem více než 350 milionů korun zařadil mezi nejdražší filmy u nás. Obsazení snímku je opravdu hvězdné, v hlavních rolích se předvedli Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Franco Nero či Bolek Polívka. Astronomické produkční náklady daly za vznik velkým dluhům, kvůli kterým museli Jakubisko a jeho manželka Deana, která ve snímku hraje, čelit exekuci. Skvělé obsazení, kostýmy, a dobrý příběh není vždy sázkou na jistotu.

Tento rok ale byl jen o filmu Bathory. Jak uvádí server Lidovky.cz, převzal Juraj na festivalu v Karlových Varech křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Problémy s financemi a zdravím

Bohužel problémy s financemi se táhly velmi dlouho. V roce 2019 dokonce pár přišel o svou vilu v pražských Hodkovičkách. Luxusní sídlo se ve dražbě prodalo, dle zpráv Blesku za dvanáct a půl milionu. "Nechci komentovat svůj soukromý život," uvedla tehdy Deana.

Kromě peněz však režisér řešil i své zdraví. Už od 80. let měl problémy se srdcem, které se opět ozvaly už v roce 2011. O rok později absolvoval Jakubisko v IKEMu transplantaci srdce a podle serveru iDnes se tak stal zřejmě nejstarší osobou s transplantovaným srdcem u nás. Operovala ho tehdy kapacita ve svém oboru, kardiochirurg Jan Pirk.

Nebylo to však naposledy co v IKEMu utekl hrobníkovi z lopaty. V roce 2021 byl Jakubisko převezen opět do nemocnice, o covid-19 však nešlo. Režiséra tentokrát potrápily ledviny. I tehdy však vše dobře dopadlo. "Měla jsem o Jurajka velký strach. Jsme spolu šestatřicet let dvacet čtyři hodin denně. To už rychle poznáte, že tomu druhému něco je. A stejně tak zase hned víte, že je to lepší," řekla Deana v únoru 2021 pro Aha!.

Už v nemocnici však dle jeho ženy přemýšlel nad svou prací. Jeho posledním snímkem, který Juraj dotočil, bylo pokračování legendární pohádky s názvem Perinbaba a dva světy. Premiéry filmu se ale bohužel již nedožil.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy