Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Zemřel přední český adiktolog a epidemiolog: Tomáši Zábranskému bylo pouhých 52 let

V 52 letech zemřel přední český epidemiolog a adiktolog Tomáš Zábranský.
Zdroj: Profimedia
Česká osobnost

Ve věku dvaapadesáti let zemřel přední český adiktolog a epidemiolog Tomáš Zábranský. Ve svých výzkumech se zabýval například úmrtností v populaci uživatelů nelegálních drog a věnoval se výzkumu léčebného přínosu konopí. 

O úmrtí adiktologa a otce dvou dětí Tomáše Zábranského informoval jeho blízký přítel Zdeněk Strnad prostřednictvím Facebooku. „Umřel mi kamarád Tomáš Zábranský, takovej ten, co jich má každej coby na prstech jedný ruky spočítal. Mám milion vzpomínek, znal jsem ho od 12 let (tehdy si nás pletli, protože jsme oba vypadali v brejlích stejně), prožili jsme spolu divokej gympl, ještě divočejší devadesátky, pracovali jsme spolu. Na historky bude ještě spousta času, teď jsem rád, že vůbec dopíšu tenhle post,” napsal.

Zabýval se konopím i nelegálními drogami

Hlavními výzkumnými zájmy Zábranského byly epidemiologie krevně přenosných nemocí nebo úmrtnost v populaci uživatelů nelegálních drog. Krom toho se intenzivně zabýval možnostmi léčebného využití konopí a přípravků z něj.

Je autorem dvou odborných knih a více než stovky publikací v recenzovaných časopisech a monografiích. Zábranský vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde v roce 2001 získal titul PhD. v oblastech epidemiologie, hygieny a preventivního lékařství. V letech 2014 až 2017 byl členem sboru poradců předsedy vlády Bohuslava Sobotky, kde pokrýval protidrogovou problematiku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy